SİPARİŞ: 0542 368 50 37
https://www.bittimsabunu.com.tr
Ürün ve Hizmetler
Site Haritası

Bıttım Sabunu

Bıttım Sabunu

Bıttım sabunu Türkiye’nin Siirt ilinde yetişen çitlembik yapraklarından üretilen çitlembik yağından yapılmaktadır. Sabun, Siirt’te yetiştiği için Siirt Bıttım Sabunu olarak da halk arasında bilinmektedir.

Sabunun keşfi çok eskiye dayanmaktadır. Güneydoğu Bölgesi’nde yapılan, en çok da Siirt ve Mardin’de üretimi yapılan sabunların üretiminde asla ek bir ürün ve makina kullanılmamaktadır. Doğal yollar ile yapılan sabun çok zor koşullar altında kalıp hale getirilmektedir. Bu özelliği ile diğer sabunlardan ayrılmaktadır. Özellikle bazı aktarlarda satılan renkli ve gösterişli sabunlara aldırış etmeyin, zira bu sabunların doğal olmadığını kesimlerinden bile anlayabilirsiniz. Gelişigüzel kesimlerde olan ve renkleri de olmayan sabunları tercih edin. Bunların doğal olduğundan emin olabilirsiniz.

Sabunun yapımında geleneksel yöntemler kullanılmaktadır. Doğal ve mucizevi bir sabun olan bıttımın birçok faydası da bulunmaktadır. Bıttım sabununun içeriğinde menengiç yağı bulunmaktadır. Menengiç yağı ağaçlarda bulunan bıttımdan elde edilmektedir. Siirt fıstk ağaçlarının aşılanmamış halinden çıkarılan bıttımların yağı ezilerek çıkarılmaktadır. Buradan çıkarılan bıttımlar sabun haline getirilmektedir.

Bıttım sabunu yapılırken başka bir madde asla kullanılmamaktadır. Sabun yapılırken tüm aşamalar el ile yapılmaktadır. Siirt Bıttım Sabunu olarak bilinen bu sabun aslında Mardin ilinde de yapılmaktadır. Menengiç yağı bu sabunun en önemli özelliğidir. Türkiye’de çok fazla sabun üretilmektedir; ancak bunların hepsi zeytinyağı sabunlarıdır. Siirt ve Mardin’den gelen sabunla menengiç yağı özelliği ile diğerlerinden ayrılmaktadır. Bıttım aynı zaman bir kuruyemiş çeşididir. Bıttım meyvesi olarak halk arasına bilinmektedir. Tadı güzel olan meyve, bölge halkı tarafından da sıklıkla tüketilmektedir.

Bıttım Sabunu faydaları çok fazladır. Tamamen doğal ve mucizevi bir ürün olan bu sabun cilde iyi gelmektedir. Saç dökülmesi, egzama, mantar ve kaşıntılara çok iyi gelmektedir. Mikrop öldürücü olan sabun, vücutta bakteri oluşumunu engellemektedir. Bu sabun ile yıkanmış cilt tam bir koruyucu ile muhafaza edilmiş sayılmaktadır.

Bıttım Sabunu faydaları arasında en çok dikkat çeken ve kullanılanı saç dökülmeleridir. Halk arasında bu hastalık için sıkça kullanılmaktadır. Saç dökülmeleri %90 deri hastalıklarından faydalanmaktadır. Bu sebeple de deri hastalıklarında tedavi edici özelliği olan sabun, bu konuda da farkını ortaya koymaktadır.  Saç diplerinde yer alan ayar, tahriş ve mikroplar bu sabun sayesinde cildinizden ayrıştırılmaktadır. Antiseptik özelliği olan sabun ince, cansız ve kırılmış saçlara da iyi gelmektedir. Bu sabunu saçlarınız için düzenli olarak kullandığınız zaman, saçlarınızın canlandığına da şahit olacaksınız.

Ayrıca cildinizde sivilceler var ise, tedavi edici olarak cildinizde bulunan o kısım için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Duşta vücudunuz için kullandığınız sabun, aynı zamanda sizi duşta rahatlatacaktır. Gözenekleri açılan vücudunuz nefes alacaktır.

Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır?

Sabunu günlük hayatta rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sabun kulanım alanları ve nasıl kullanacağı hakkında size aşağıdaki detayları gösterebiliriz :

  • Sabunu saçlarınız için kullanmak istiyorsanız eğer, sabun ile saçlarınızı iyice köpürtüp, saç derinize parmak uçlarınız aracılığı ile masaj yapabilirsiniz.
  • Bu sabunu kullanırken asla ek bir ürün kullanmayınız. Sabunun üzerine kullandığınız kimyasal bir ürün, sabunun etkisini azaltacak, hatta sabunun hiçbir yararını göremeyeceksinizdir.
  • Sabunu düzenli olarak kullanmak mühimdir. Bir gün farklı bir ürün kullanıp, ertesi gün bu sabunu kullanırsanız eğer sabunun hiçbir faydasını göremezsiniz.
  • Eğer saçlarınız için bu sabunu tercih ediyorsanız, iki günde bir saçınızı yıkamanız daha mantıklı olacaktır. Sabun, saç derinizde ciddi etki gösterecektir.

Kullandıktan sonra ciddi değişiklikler göreceğiniz bıttım sabununun, tüm özellikleri okunmalı ve kullanım özelliklerine de önem verilmelidir.

Bıttım Sabunu Yan Etkileri

Bıttım sabunu, ilaç ya da serum değildir. Tamamen organik olan sabunun ham maddesi de meyvedir. Bir şifa sabunu olduğu içi her yaş grubu bu sabunu kullanabilmektedir. Doğallığı ile ün kazanmış bir sabun olduğu için, ekstra bir yan etki görmeniz mümkündür.

Mardin Bıttım Sabunu

Mardin Bıttım Sabunu, Siirt Bıttım Sabunu ile aynıdır. Her iki sabun da menengiç yağından yapılmaktadır. İki sabunun da şifaları aynıdır. Sadece farklı şehirlerde yapıldıkları için isimleri ayrılmaktadır. Ayrıca sabunların yapılma özellikleri ve tüm faydaları da aynıdır. Tüm cilt hastalıklarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Önemli olan düzenli kullanımdır. Düzenli kullanım sonucunda sabunun faydalarını göreceksiniz.

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz


https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr