SİPARİŞ: 0542 368 50 37
https://www.bittimsabunu.com.tr
Ürün ve Hizmetler
Site Haritası

Geleneksel Bir Değer

Geleneksel Bir Değer

Bıttım meyvesi eski zamanlardan bu yana aslında bilinen bir meyve. Yabani fıstığın aşılanmamış meyvesi olarak bilinen bıttım ağacının boyu 9 metreye kadar ulaşabilir. Kırmızıya yakın ve mor renkli çiçekler ağacın üzerinden Nisan ayında görülür. Meyvesi küçük bir küreye benzemektedir olgunlaşınca kahverengiye döner. Eylül ayı sonlarına göre yağ çıkarımı ve yemiş olarak toplanır. Drenaj açısından hafif kuru ve sıcak toprakları seven bıttım ağacı en iyi gelişmesini alkali özellikli topraklarda yapar. Yavaş büyümesi ve güneş ışığına çok ihtiyaç duyması en belirgin özelliklerindedir.

İşte bıttım ağacından üretilen bıttım yağı geleneksel bir değer olan bıttım sabununu ortaya çıkarmakta. Bıttım sabunu, bıttım yağı, palm yağı ve zeytinyağı karışımından elde edilmekte. Palm yağı az miktarda olsa da sabunun köpürmesine yardımcı olması için, zeytinyağı ise bıttım yağını seyreltme için kullanılmaktadır. Bıttım sabunu tamamen el emeği ile yapılmakta olup kesinlikle hiçbir katkı maddesi içermemektedir. Köpüğünün normal sabunlardan az olması içerdiği doğal maddelerden kaynaklanmakta ve palm yağı denilen sabunun köpürmesine yardımcı olan yağın bıttım yağı ve zeytinyağının iyileştirici özelliklerini kaybetmemesi için az miktarda kullanılmış olmasından kaynaklanmaktadır.

Başta saç dökülmesi ve kepeklenme olmak üzere pek çok saç ve cilt rahatsızlığına iyi gelen doğal bıttım sabunu Siirt’de üretilmekte olduğu için ismine Botan sabunu ya da Siirt bıttım sabunu da denmektedir. Siirt bıttım sabunu Siirt’den Türkiye’nin her yerine satılmaktadır. Tamamen geleneksel bir değer olan Siirt bıttım sabunu içerisinde bulunan maddelerin ilk toplamasından bıttım sabununun ortaya çıktığı ana kadar hiçbir şekilde makine tarafından bir işlem görmemektedir. Yetişen bıttım meyvesi daha sonra toplanır, daha sonra tane tane ayıklanır ve içerisinde bulunan çürükler ayıklanır. Kalan kullanılabilecek bıttım meyveleri yıkanır ve 10 gün kadar kurumaya bırakılır. Kuruyan bıttımlar daha sonra değirmenler yardımıyla öğütülür, öğütülen bıttımlar orta sıcaklıkta olan suyla yoğurulmaya başlanır. Yoğurma işlemi ortalama olarak 2 saat kadar sürmektedir. Yoğurulduktan sonra bıttımlardan çıkarılan yağlar ayrı bir kaba konulur ve bir gün daha sıcak ortamda bırakılarak yağının tamamen süzülmesi sağlanır. Süzülen bu bıttım yağları kazanlarda kaynatılır. Kazanda kaynama işlemi devam ederken bir yandan sabun reaksiyonu denilen 5 kilogram Payet Kostik ile ortalama 24 – 25 litre su karıştırılarak bir çözelti hazırlanır. Kazandaki yağ kaynadıktan sonra hazırlanan çözelti belli aralıklar ile düzenli olarak eklenir ve karıştırılır. 16 saate yakın bir süre boyunca karıştırılmaya devam edilen bu doğal karışım sonunda sabunlaşma reaksiyounu sonlanır ve kazandan alınıp kaplara dökülür. 3 gün kadar açık havada bekletilen bıttım sabunu büyük kalıplar halinde ortaya çıkmış olur. Yapılışı bu kadar emek isteyen ve zahmetli birçok işlemden geçerek uzun bir sürede elde edilen doğal bıttım sabunu şifalı bir sabun olarak bilinmektedir. Bu şifası içerisinde bulunan menengiç den gelmektedir. Özellikle Siirt bölgesinde üretilen bıttım sabununu diğer yörelerde üretilen bıttım sabunlarından ayıran en önemli özellik ise Siirt bıttım sabunu içerisine konulan bıttım meyvesinin diğer yörelere göre daha küçük olması ve bıttım meyvesinin yetişitiği ağaçta bulunan sakız (reçine) yoğunluğudur.

Sadece saç dökülmesine değil aynı zamanda ciltte mevcut olan sivilce, akne, siyah nokta vb. lerine de iyi gelen bıttım sabunu faydaları saymakla bitmeyecek ve sadece ülkemizde bulunabilecek bir sabundur. Yurtdışından bile bıttım sabunu ününü duyup sipariş edenler mevcuttur. Herhangi bir yan etkisi olmadığından dolayı gönül rahatlığı ile cildinize sürebileceğiniz doğal bıttım sabunu normal olarak el ve yüzümüzü yıkar şekilde kullanılmalıdır. Gerek saçımıza gerekse cildimize Siirt bıttım sabunu uygulaması yaptı isek saçımıza da cildimize de herhangi bir şey yapmamıza gerek yoktur. Eğer saçımıza bıttım sabunu kullandıktan sonra üzerine tekrar şampuan ve türevlerini kullanırsak bıttım sabunu faydaları göstermeyecektir. Bunun sebebi şampuanlarda bulunun yoğun kimyasal bileşenlerdir. Kimyasal bileşenler ile karşılaştığında bıttım sabunu tüm faydasını yitirmektedir. Aynı şekilde yüzümüzü doğal bıttım sabunu ile yıkadıktan sonra herhangi bir şekilde yüz maskesi tarzından içerisinde kimyasal olan bir karışımı yüzümüze sürmememiz gerekmektedir. Her bünyede farklılık göstermekte olan bıttım sabununu sabırla kullanmak ve düzenli olarak kullanmak faydaların en maksimum şekilde görülmesini sağlayacaktır.

 


Yorumlar - Yorum Yaz


https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr