SİPARİŞ: 0542 368 50 37
https://www.bittimsabunu.com.tr
Ürün ve Hizmetler
Site Haritası

EL EMEĞİ SAÇ MERHEMİ BITTIM SABUNU

EL EMEĞİ SAÇ MERHEMİ BITTIM SABUNU

Güneydoğu Anadolu Bölgemizin en ucunda bulunan Siirt ilimizde bir mucize var. Bu mucizenin ismi bıttım. Bıttım aslında Siirt’in kendine özgü fıstığın olmamış ya da aşılanmamış hali olarak tanımlanabilir (Yörede bilinen adı menengiçtir). Bıttımdan öyle bir şey üretiliyor ki duyduğunuzda şaşıracaksınız. Bıttım adı verilen bu meyveden öyle bir sabun üretiliyor ki adeta bir mucize. Sabunun adı meyvenin adını almış ve Bıttım Sabunu denilemekte. Ancak Siirt’e has bir sabun olduğu için Siirt bıttım sabunu olarak bilinmekte. Bıttım meyvesi Siirt’te Eylül ayının sonlarına doğru yetişmektedir. Yetişen bıttım meyvesi daha sonra toplanır, daha sonra tane tane ayıklanır ve içerisinde bulunan çürükler ayıklanır. Kalan kullanılabilecek bıttım meyveleri yıkanır ve 10 gün kadar kurumaya bırakılır. Kuruyan bıttımlar daha sonra değirmenler yardımıyla öğütülür, öğütülen bıttımlar orta sıcaklıkta olan suyla yoğurulmaya başlanır. Yoğurma işlemi ortalama olarak 2 saat kadar sürmektedir. Yoğurulduktan sonra bıttımlardan çıkarılan yağlar ayrı bir kaba konulur ve bir gün daha sıcak ortamda bırakılarak yağının tamamen süzülmesi sağlanır. Süzülen bu bıttım yağları kazanlarda kaynatılır. Kazanda kaynama işlemi devam ederken bir yandan sabun reaksiyonu denilen 5 kilogram Payet Kostik ile ortalama 24 – 25 litre su karıştırılarak bir çözelti hazırlanır. Kazandaki yağ kaynadıktan sonra hazırlanan çözelti belli aralıklar ile düzenli olarak eklenir ve karıştırılır. 16 saate yakın bir süre boyunca karıştırılmaya devam edilen bu doğal karışım sonunda sabunlaşma reaksiyounu sonlanır ve kazandan alınıp kaplara dökülür. 3 gün kadar açık havada bekletilen bıttım sabunu büyük kalıplar halinde ortaya çıkmış olur.

Gördüğünüz gibi yukarıda anlattığımız hiçbir işlemde makine ya da başka bir araç kullanılmamıştır. Tamemen el emeği olan doğal bıttım sabunu yapılışı gerçekten de emek isteyen bir iştir.

Bıttım Sabunu Faydaları

El emeği saç merhemi bıttım sabunu faydaları saymakla bitmez. Biz bu kısımda sadece saç için faydalarına değineceğiz. Tamamıyla doğal olan Siirt bıttım sabunu saçınızda yaşayabileceğiniz hemen hemen her sorunu çözebilecek bir yapıdadır. İçinde bulunan doğal bitki özleri sayesinde saç derinize kadar nüfuz edebilmektedir. Bıttım sabun faydaları saç için sıralayacak olursak;

  • Düzenli kullanımda saçlarda kepeklenmeyi büyük oranda azaltmaktadır.
  • Saçların içinde çıkabilecek saç kıran, sivilce, saç egzaması, saç mantarı gibi hastalıkları düzenli kullanıldığında yok etmektedir.
  • Saç dökülmesini %100 oranında engelleyebilen tek doğal sabun Siirt Bıttım Sabunudur.
  • Doğal bıttım sabunu hoş kokusu ile saçlarınızın güzel kokmasını sağladığı gibi aynı zamanda içerdiği bitki özleri sayesinde saçlarınızın olduğundan daha parlak görünmesine de yardımcı olmaktadır.
  • Beyazlaşmış saçlara güç verir ve zamanla siyahlaşmasını sağlar
  • Saç diplerinde bakteri oluşumunu engellediği için saçlarınızın daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.
  • İnce ve kırılan saçları güçlendirir ve kuru saçları nemlendirir.
  • Saçın daha kısa sürede uzamasını sağlayarak, saç tellerinin kendisini yenilemesine yardımcı olur.
  • Saçlarda erken yağlanma sorununu ortadan kaldıran bıttım sabunu, yağlanma süresini de uzatmaktadır.

El emeği saç merhemi bıttım sabunu saç için yukarıda sağladığı faydaları düzenli kullanımda sağlamaktadır. Ayrıca bıttım sabunu ile başka herhangi bir kimyasal içerikli şampuan, saç kremi vs gibi ürünler kullanılmamalıdır. Doğal bıttım sabunu kimyasal madde içeren diğer saç ürünleri ile karıştırıldığında bıttım sabunu faydaları sağlanamayacaktır. Bunun nedeni ise kimyasal ile karşılaştığında bıttım sabunu saç derisine derinlemesine nüfuz edemeyecek ve kimyasal ürün sebebiyle içerdiği doğal bitki özü etkisini yitirecektir.

Bıttım Sabunu Kullanımı

Doğal bıttım sabunu saç derisi üzerine iyice köpürtülerek uygulanır. Köpürtme işleminden sonra saç derisine nüfuz etmesi için saç üzerinde parmak uçlarınızı kullanarak derinlemesine bir masaj yapmanız gerekecektir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi saçlarınızı bıttım sabunu ile yıkadıktan sonra herhangi bir kimyasal içerikli saç ürünü kullanmamanız gerekmektedir. 2 günde bir bıttım sabunu ile saçlarınızı yıkadığınızda gözle görülebilecek ve herkes tarafından fark edilebilecek sonuçlar alacaksınız. Sabırla kullanılan bıttım sabunu aynı zaman çok hoş bir kokuya sahiptir. Hoş kokusu bıttım meyvesinin aromasından kaynaklanmaktadır. Bu koku aynı zamanda saçlarınızın güzel kokmasını sağlayacaktır. Saçlarınız el emeği saç merhemi bıttım sabunu güzelliklerini sonuna kadar hak ediyor.


Yorumlar - Yorum Yaz


https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr