SİPARİŞ: 0542 368 50 37
https://www.bittimsabunu.com.tr
Ürün ve Hizmetler
Site Haritası

Bıttım Sabunu ve Defne Sabunu

Bıttım Sabunu ve Defne Sabunu

Türkiye doğal maddeler açısından büyük bir zenginliğe sahiptir. Bu zenginliğin çok iyi bir biçimde değerlendirilmesi gerekmektedir. Bitki türlerinin ne denli fazla türlerde bulunduğu uzmanlar tarafından da belirtilmektedir. Dört mevsimin bir arada yaşandığı bu ülkede bitki türlerinin çeşitlilik göstermesi beklenen noktalardan bir tanesidir. Bitki türlerinin çeşitli olması ortaya çıkarılan doğal bakım ürünlerinin de değişik olmasına neden olmaktadır. Bıttım sabunu bu doğal ürünler arasında bulunmaktadır. Doğal sabun üretimi ile hem ülke ekonomisine katkı sağlanmakta hem de halkın sağlığı kozmetik ürünler ile riske atılmamaktadır. Bıttım sabunu tam manası ile doğal olan bir içeriğe sahiptir. Ülkede büyük bir popülerliğe sahip olan bu sabunun hem cilt sağlığına hem de genel sağlığa olumlu etki ettiği bilinmektedir. Ülkemizde üretilen bir diğer değerli ve yararlı sabun ise defne sabunudur. Defne sabunu ile bıttım sabunu renklerinden dolayı zaman zaman karıştırılabilmektedir. Bu karmaşaya düşmemek için her iki sabunun da özelliklerini bulmak gerekmektedir.

Defne Sabunu Nedir?

Türkiye’de bol miktarda doğal sabun bulunduğu için kişilerin aklı sabunların çeşitlerine karar vermek açısından zaman zaman büyük bir karmaşa içerisine düşebilmektedir. Defne ağacı Türkiye’nin pek çok yöresinde bulunan ağaçlardan bir tanesidir. Bu ağaçların yetişmesi sonucunda verdikleri meyvelerden yapılan yağın sabun içerisinde kullanılması ile defne sabunu ortaya çıkarılmaktadır. Defne ağacının meyvesini merak eden bireylerin meraklarını gidermek için kırmızı üzüme benzediğini söylemek yardımcı bir bilgi olacaktır. Bu kırmızı meyvalar ve defneyapraklarından elde edilen defne sabunu özellikle hatay yöresinde yaygın bir biçimde kulanılmaktadır. Defne sabunu hakkında bildirilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi ise içeriside zeytinyağının bulunmasıdır. Zeytinyağı başlı başına saçıı besleyen bir öğedir ve bu öğenin defne ağacı ile birleşmesinde ortaya çıkan sonuç muhteşem olmaktadır. Siirt bıttım sabunu da defne sabunu gibi ülke içerisinde en çok kullanılan ve yarar bakımından lider durumda olan sabunlar arasında bulunmaktadır. Siirt bıttım sabununun içerisinde defne sabunu gibi zeytin yağının bulunmadığını da bildirmek gerekmektedir. Doğal sabunların ortaya çıkarıldıkları yörelerin özelliklerini taşıdıklarını da belirmek gerekmektedir. Defne sabununun da rengi ve görüntüsü bıttım sabunu ile örtüşmektedir. Bu nedenli bıttım sabunu ve defne sabunu arasındaki ayrımın çok net bir biçimde yapılması gerekmektedir. Bu sabunların faydaları birbiri ile aynı değildir. İki farklı maddeden yapıldıkları için cilt üzerinde bıraktığı etki de çok farklı olmaktadır. Defne sabununun faydaları sıralandığı zaman şu şekilde bir liste ortaya çıkmaktadır;

  • Varis sorunu ile arşı karşıya kalan kişilerin damarlarının dolayısıyla da bacaklarının rahatlamasına vesile olmaktadır. Varis özellikle kadınların bacaklarında çok sık bir biçimde ortaya çıkmaktadır. Bacakların rahatlaması için yapılması gereken şey defne sabunu ile ılık bir suda yıkanmasıdır. Yıkanan suyun kesinlikle sıcak olmaması gerektiğine de dikkat edilmelidir.
  • İçerdiği doğal ve keskin kokusu sayesinde ev içerisinde kendilerine yaşam alanı oluşturmuş olan böceklerin evden kaçmasını sağlar. Burdan da anlaşılacağı üzere sadece insanlarının vücutlarının temizliğinde değil aynı zamanda ev temiliğinde de çok rahat bir biçimde kullanılabilecek bir yapıya sahiptir.

Bu olumlu özelliklerin aslına bakılırsa hepsine bıttım sabunu da sahiptir. Doğal içeriğe sahip olan bıttım sabunu faydaları ile defne sabununu geride bırakmaktadır. Kozmetik ürünlerin tercih edilmemesi için defne sabununun da bıttım sabununun da faydalarının ve olumlu özelliklerinin yetkililer tarafından öne çıkarılması gerekmektedir. Bu görev yalnızca yetkililere de ait değildir. Aynı zamanda direkt olarak ürünün üretimini yapan yöre insanlarına da aittir. Bıttım sabunu faydaları tüm Türkiye tarafından bilinmeli ve buna göre hareket edilmelidir. Belki bu şekilde kozmetik ürünlerin ve kimyasallar ile dolu olan temizlik ürünlerinin kullanım sayısında da düşüş yakalanabilir. Bıttım sabunu bırakın yöre pazarı ile sınırlı kalmayı ülke pazarı ile sınırlı kalmayı bile hak etmemektedir. Bıttım sabunu tüm dünya tarafından bilinmesi ve tanınması gereken ürünler arasında yer almaktadır. Sağladığı yararların bir eşinin bulunmadığı bizzat uzmanlar tarafından da bildirilmektedir. Bıttım sabunu kullanımının artması ile beraber ortaya çıkan kanser vakalarının da azalma göstereceği tahmin edilmektedir. Bunun yaşanması için tüm kozmetik ürünlerin bir kenara bırakılması gerekmektedir.

 


Yorumlar - Yorum Yaz


https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr