SİPARİŞ: 0542 368 50 37
https://www.bittimsabunu.com.tr
Ürün ve Hizmetler
Site Haritası

Menengiç Yağından Gelen Mucize

Menengiç Yağından Gelen Mucize

Ülkemizin meşhur doğal sabunlarından olan bıttım sabunu, bir diğer adıyla botan sabunu, menengiç adı verilen yabani fıstık ağacının meyvesinden yapılmaktadır. Ülkemizde genel olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yetişen menengiç bitkisinin meyveleri eylül ayında toplanmakta ve ayıklandıktan sonra bir hafta kadar kurtulmaktadır. Daha sonra iyice ezilerek yağı çıkarılan bitki, kül tozu ile karıştırılıp yoğrulmakta ve kalıplara dökülmektedir. Tamamen elle yapılan bu işlem hiçbir karışım olmaması sebebi ile doğal bir sabun ortaya çıkmaktadır.

Sabun, bilinen en eski temizlik ve bakım ürünüdür. Tarihi binlerce yıla dayanan sabunun pek çok çeşidi bulunmakta ve tamamen doğal ve elle yapılması dolayısıyla tedavi edici özelliğe sahip durumdaydı. Ancak teknolojinin ilerlemesi ile hayatımıza giren kimyasal maddelerin sabunun içeriğine de girmesi sabunları doğallıktan çıkarmıştır. Ancak yine de günümüzde halen eski usul doğal ve el yapımı sabunlar üretilmeye devam edilmektedir. Bıttım sabunu da bu doğal sabun örneklerinden biridir. Ülkemizde özellikle de Siirt ilimizde meşhur olan bıttım sabunu, cilt ve saçlar için pek çok faydalar içermektedir. Mantar, egzama, sedef gibi cilt hastalıklarına tedavi edici özelliği bulunan Siirt bıttım sabunu, özellikle de ergenlik çağındaki gençlerin başının derdi olan sivilce, akne ve siyah noktalarından geçmesine fayda sağlamaktadır. Cildi yumuşacık, pırıl pırıl ve sağlıklı hale getiren sabunun saçlar için de olumlu etkileri bulunmaktadır. Saçlardaki aşırı yağlanmayı alan, kepeklenme ve saç dökülmelerine engel olan sabun, saçların dökülmelerini ve yıpranmalarını da önlemektedir. Bayanların en güzel aksesuarı olan ve beyazlamasından nefret edilen saçların da en önemli tedavi edicisi konumundadır. Zira saçları besleyen, sağlıkla ışıldamasını ve parlamasını sağlayan Siirt bıttım sabunu aynı zamanda beyazlayan saçların da tekrar eski rengine dönmesini sağlamaktadır. Saçlara mükemmel bir bakım sağlayarak tekrar siyahlaşmasını sağlayan bıttım sabunu, saç derisini de besleyerek saçların güçlenmesini ve canlanmasını sağlamaktadır.

Bıttım Sabunun Faydaları Saymakla Bitmez

Erkeklerin korkulu rüyası olan kelliğin de en iyi ilacı olarak bilinen bıttım sabunu faydaları saymakla bitmemektedir. Özellikle de tamamen doğal ve el yapımı olması insanların pahalı olacağını düşünmelerine yol açmaktadır. Oysa yapılması emekli ve bir hayli uğraştırıcı olmasına rağmen kilosu 20- 25 TL arasında değişmekte ve oldukça cazip bulunmaktadır. Özellikle de tüm aktarlardan kolayca bulunabilmesi ile cazip olan bıttım sabunu faydaları arasında varis gibi hastalıklara tedavi sağlamak da gelmektedir. Uzun tedavi uygulamaları ile bile zaman zaman tam olarak iyileşme sağlanamayan varis hastalığına düzenli kullanım ile kesin çözüm sağlamaktadır. Aslında bıttım sabununun tüm saç ve cilt rahatsızlıklarına kesin çözüm sağlamasının en önemli noktası düzenli kullanımdır. Bıttım sabununun faydalı etkilerini görebilmek için uzun süre ve düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Ayrıca bıttım sabunu kullanılan süre boyunca başka herhangi bir ürün kullanmamak da gerekmektedir. Özellikle de cilde ve saçlara uzun vadede zarar veren şampuan, saç kremi, duş jeli gibi kimyasal içeren ürünlerden uzak durmak ve sadece bıttım sabunu kullanmak etkilerin görülmesini sağlamaktadır.

Bıttım sabunun yapılışındaki zorluk ve uğraştırıcılık aslında sabunun ne denli büyük bir emekle yapıldığını göstermektedir. Kırsal alanlarda yetişen menengiç bitkisinin meyveleri toplanıp ayıklanmakta ve bir hafta kadar kurutulmaktadır. Ardından iyice ezilen meyveler kül tozu ve kostik ile karıştırılıp iyice yoğrulduktan sonra kalıplara dökülmekte ve kimyasal sabunlaşma beklenmektedir. Tamamen elle yapılan tüm işlemler ve zararlı maddelerin karıştırılmaması da sabunun tamamen doğal olmasını sağlamaktadır. Doğal ve oldukça faydalı olan bıttım sabunu ülkemizde sağlığına önem veren ve doğal ürünler kullanmayı tercih edenler tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca ülkemize gelen yabancı turistlerin de oldukça ilgisini çekmektedir.

Kimi zaman “acaba yan etkisi ya da zararı var mı?” diye düşünen kişiler bulunabilmektedir. Oysa doktorlar tarafından bile kullanılması tavsiye edilen bıttım sabunu alerjik reaksiyonlar da dâhil olmak üzere hiçbir yan etki göstermemektedir. Bu nedenle de çocukların bile gönül rahatlığı ile kullanabilmeleri mümkün olmaktadır. Siz de hem kendi hem de sevdiklerinizi cilt ve saç sağlığını düşünüyorsanız hemen bir aktara giderek bıttım sabunu alabilir, sağlıklı bir cilt ve saç yapısına sahip olabilirsiniz. 


Yorumlar - Yorum Yaz


https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr