SİPARİŞ: 0542 368 50 37
https://www.bittimsabunu.com.tr
Ürün ve Hizmetler
Site Haritası

Bıttım Nedir?

Bıttım Nedir?

Günlük hayatta defalarca kez duyduğumuz, kulağımızın aşina olduğu fakat görsek tanımayacağımız bir bitkiden bahsediyoruz. Bıttım bitkisinin içeriği nedir, nasıl bir doğal ilaç halini almıştır? Aslında bizlere daha samimi gelen bir isminden de bahsederek konuya girmek daha iyi olacaktır. Bıttım, yani menengiç bitkisi.

Bıttım Sabunu Nasıl Hazırlanır?

Siirt bıttım sabunu nu biraz yakından tanıyalım. Öncelikle hammaddesinden bahsetmek gerekir. Siirt de yetişen ufak taneli bir fıstıktır. Bu fıstığın Türkçe karşılığının menengiç olması da aslında bıttımın Türkçe olmadığını anlatıyor bizlere. Peki ya bıttım sabunu nasıl yapılır? İlk zamanlardaki yapılışı ile şuan ki yapılış şekli birbirlerinden oldukça farklıdır. Menengiç bitkisi fabrikalara girmeden önce günlerce el emeği uğraş isteyen ve oldukça fazla zaman içinde hazırlanabilen bir sabundu. Şöyle ki; bıttım bitkisi eylül ayı itibari ile dallarından toplanmaya başlanır ve toplanan her bitkinin içerisinden kırmızı olanlar ayıklanır. Bu aşamadan sonra bıttım bitkisi yıkanarak temizlenir. Yıkamanın ardından kurumaya bırakılan bu bitki yaklaşık olarak 10 ila 15 gün kadar kurumada kalır. Geçen zaman dilimi sonunda, kuru bıttımlar toplanarak değirmenlerde öğütülmeye götürülürler. Öğütme işleminin ardından ise bıttımlar elle yoğrulmayı gerektiren bir hal alırlar. Yoğurma esnasında bıttımların içerisine bir miktar sıcak su konulması gerekir. Bu suyu ise yoğuran kişiye göre belirlemek en yararlı sonucu verir. İşin püf noktası ise; her bıttım yoğurucusunun kendi elini yakmayacak şekilde sıcak suları ilave etmesidir. Bu işlemin süresi ise; yaklaşık bir buçuk ila iki saat arasındadır. Siirt bıttım sabunu hazırlama aşamasının bir kısmını böylece tamamlamış olur.

Yoğurma işleminin bitmesi ile bıttım bitkisi yağlarını salar ve bu yağlar yoğrulan kabın üstünde toplanır. Sabunun bu kadar yağ içermemesi açısından bir kap veya kepçe yardımı ile yağlar üzerinden sıyrılır. İşlemin sonunda yoğrulan ve yağlarının bir kısmından ayrılan bıttım bir gün bekletir. Bu bekletmekteki amaç ise; geriye kalan yağlardan kurtulmaktır. Fakat bıttım bitkisi içerinde barındırdığı yağ miktarını öyle kolay dışarıya atmayacaktır. Çok fazla yağlı olması ile bilinen bu bitki için bir aşama daha gerçekleştirmek gerekir. Bu aşamada ise; biraz su ısıtılır ve ısıtılan suyun içerisine küller atılır. Bu küllerin herhangi bir özelliği yoktur. Ardından su kül ile birlikte kaynamaya başlayınca içerisine yavaşça bıttımlar eklenmeye başlanır. Bıttım sabunu için gerekli olan temel aşamalar bu sayede gerçekleşmiş olur. Fakat sabunumuz hala hazır değildir. Kaynayan karışım içerisine kül ile birlikte eklenen su, bıttım bitkisinin karıştırılması ile birlikte buhar olur.

Buhar olamayacak kadar su eklenmiş ise; karışımdaki fazla su kendini karışımın en üst yüzeyine alır. Bu aşamada su bir kap yardımı ile karışımdan ayrıştırılır. Tüm bunlar, bıttımın kabuğundan ayrılmasına yardımcı olur. Kabuğundan ayrılan bıttım bitkisi artık yalnızca bıttımın gerekli olan yağını içermektedir. Bıttım yağının bulunduğu kap kaynamaya devam ederken sabun olma reaksiyonları göstermeye başlar. Fakat buna dışarıdan müdahale gereklidir. Karışımın içerisine yağına göre su ilave edilir. Lakin şimdilerde su ile birlikte reaksiyonu hızlandıran bir çözelti de mevcuttur. Payet Kostik çözeltinin hızlanmasına yardım eden bir kimyasal olarak üretilmiştir. Ve artık bıttım sabunun yapımına yardımcı olur. Kazandaki yağ kaynamaya başlayınca hazırlanan karışım yavaşça ilave edilmeye başlanır. İlave etme işlemi devam ederken bir taraftan da karıştırmaya devam edilmelidir. Artık gözle görülür bir sabunlaşma reaksiyonu ortaya çıkmaya başlamış olacaktır. Karışımın kaynamaya devam etmesi gerekir ve bu işlem yaklaşık olarak 15 saat sürmektedir. Bu süre zarfınca reaksiyon elde edilmeye devam edilir. Kaynama aşamasının sonunda ise sabunlaşma reaksiyonu sona ermeye başlar. Bıttım sabununun faydalarını elde etmeye başlayabileceğiz. Fakat son birkaç aşamamız daha var. Sonlanan reaksiyon işlemi ile sabunlaşma oluştuğu için artık kabın üzerinden sabunlar alınmaya başlar. Sabunlar toplanırken sıcaktır. Sıcak olmalarının yanında yarı sıvı bir halleri vardır. Bu hal durumu ise bıttımın şeklini oluşturmamıza yardımcı olur. Karışım istenilen şekilde seçilen kapların içerisine konur ve doğal bir ortamda kurumaya bırakılır. Bu halde iken kuruma süresi 3 ila 4 gün arasında değişir. Bıttım sabunu faydaları artık görülmeye hazırdır.


Yorumlar - Yorum Yaz


https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr