SİPARİŞ: 0542 368 50 37
https://www.bittimsabunu.com.tr
Ürün ve Hizmetler
Site Haritası

Bıttım Sabunu Anadolu’da Keşfedilmiş Sağlıklı Sabundur

Bıttım Sabunu Anadolu’da Keşfedilmiş Sağlıklı Sabundur

Siirt ilinde keşfedilmiş olan bıttım sabunu içerisinde hiçbir katkı maddesi olmadan üretilmiş bir sabundur. Bıttımın hammaddesi yabani fıstık olarak bilinmektedir. Yabani fıstıklar genel bir işlemden geçirilerek bıttım sabunu elde edilir. Siirt yerel halkı bıttım sabununu keşfederek çoğu dertlerine deva bulmuştur. Bıttım sabunu mikrop kırıcı bir etkiye sahip olduğu için de hastalıklara bir tedavi olmuştur. Saç dökülmesine iyi geldiği bilinir bunun yanında cilt bakımında ve hastalıklarında da sıklıkla kullanılır. Ayrıca bıttım sabunu Siirtli bir ailenin evinde temizlik malzemesi olarak bulunabilir. Genelde bıttım sabunu Siirtli halkın temizlik ihtiyacını da karşılar. Mikrop kırıcı özelliğe sahip olduğu için hem ev hem de vücut temizliğinde kullanılabilir.

Bıttım Sabunu Kullanıcıları Pek Çok Fayda Gözlemlemektedir

Halk arasında bıttım sabununun saç dökülmesine iyi geldiği bilinmektedir. Ancak sağladığı fayda sadece saç üzerinde değil cilt içinde sıklıkla kullanılan bir sabundur. Bıttım sabununun cilde faydaları saymakla bitmeyeceği gibi düzenli kullanımda etkileri görülmektedir.

  • Deride kuruluk hissi, döküntü, kaşıntı gibi durumlarda bıttım sabunu kullanılır kişi rahatlama hisseder.
  • Aynı zamanda mikrop öldürücü olarak bilinen bıttım sabunu deri üzerinde bulunan hastalık sayılabilecek durumların tedavisinde kullanılmaktadır. Mantar, deride ki yara izleri, egzama veya kuruluk içi kullanılabilir. Ergenlik sivilcelerine bile faydası olduğu görülmektedir.
  • Bunun dışında bıttım sabununun mucizevi bir etkisi daha bulunmaktadır. Bıttım sabunu yaşı ilerlemiş kadın ve erkeklerin saçlarının beyazlamasını azaltmaktadır. İnanılmaz gibi görünse de düzenli kullanımda azaldığı görülür.
  • Saçlarda kepek oluşumunu engelleyen ve saç dökülmesini azaltan sabun olarak da kullanılmaktadır. Genelde kellik problemi yaşayan erkeklerin kullandığı bir sabundur. Saç dökülmesinde azalma göstererek kişilere özgüven kazandırır.
  • Bunun yanında gözenekleri açan ve varisleri iyileştiren bir özelliği de sahiptir. Doğal bir ürün olduğu içinde kişiye alerji yapmaz, dokunmaz.

Bıttım sabunu kısaca vücudu hastalıklardan, kuruluklardan arındıran bir yapıya sahiptir. Deri hastalıklarına ihtiyacı olan rahatlamayı ve tedaviyi vermektedir. Doğal olduğu için de alerjik reaksiyon söz konusu değildir. Bıttım sabunu fiyatı oldukça da uygundur. Hemen hemen herkesin alabileceği bir fiyata sahip olan bıttım sabunu uygun fiyatlı olduğu için herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir üründür. Zaten Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yerel halkın elinden çıkmaktadır.

 

Bıttım Sabunu Nasıl Yapılır ve Kullanılır

Bıttım sabunu ana vatanı Siirt olan bir sabun çeşididir. Ancak sadece Siirt olarak sınırlandırılmamalı tüm Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaygın hale gelen bir ürün olarak bilinmektedir. Mardin, Şanlıurfa gibi yerlerde de bıttım sabunu üretimi yapılmaktadır. Gezilecek tarihi yerlerin çarşılarında bıttım sabununu bulmak mümkündür. Bıttım yani Türkçesi menengiç sabunun hammaddesi olarak kullanılır. Bıttımlar genelde Eylül ve Ekim aylarında üretimleri yapılmaktadır ve toplanmaktadır. Bıttımlar toplandıktan sonra ayıklanır ve tek tek çürüklerinden ayrılır. Ayıklama işlemleri oldukça dikkatli yapılır herhangi bir çürük olması istenmez. Ardından bıttımlar dikkatli ve güzel bir şekilde yıkanır. Tamamen kirlerinden arındırılır ve kurumaya bırakılır. Kuruma işlemleri uzun sürebilmektedir. Yaklaşık on günün sonunda bıttımlar kuruduktan sonra kuruyan bıttımlar öğütülür. Bıttımlar öğütüldükten sonra sıcak su ile iki saat boyunca özenle yoğrulmaktadır. Yoğrulduktan sonra bekletilir ve çıkan yağı katısından ayrılır. Ardından sabunlaşma reaksiyonuna bırakılarak sabun elde edilir. Bıttım sabunun kokusu kesinlikle rahatsız etmeyen bir kokudur. Ve yapılışı esnasında kesinlikle kimyasal bir madde kullanılmaz. Bu sebeple de herhangi bir alerjik reaksiyon barındırmaz. Bıttım sabunu nasıl kullanılır sorusuna ise cevap vermek çok kolaydır.

Bıttım Sabununun Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekilen Durumlar

Bıttım sabunu kullanılırken öncelikle kişinin hangi şikayetine göre kullanıldığına dikkat edilir. Bıttım sabunu eğer saç için kullanılıyorsa hiçbir şekilde şampuan kullanmadan bıttım sabunu kullanılmalıdır. Hatta bıttım sabunu ile saç yıkandıktan sonra iki üç gün yıkanmamalıdır ki saç bıttımın içerisinde ki yağları emerek saç için bakımı sağlayabilsin. Diğer bir kullanım alanı da cilttir. Bıttım sabunu yüzde nasıl kullanıra gelecek olursak hiçbir şekilde yüzde alerjik reaksiyon göstermeyen bıttım sabunu rahatlıkla kullanılabilir. Yüzde herhangi bir sorun olduğu zaman bıttım sabunu oluşan bu sorun için bir çözüm olabilir. Yüze masaj yapıldıktan sonra durulayarak kullanım mümkündür.


Yorumlar - Yorum Yaz


https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr