SİPARİŞ: 0542 368 50 37
https://www.bittimsabunu.com.tr
Ürün ve Hizmetler
Site Haritası

Bıttım Sabunu Anadolu’da Şifa Olarak Bilinir

Bıttım Sabunu Anadolu’da Şifa Olarak Bilinir

Bıttım sabunu hammaddesi bıttım olan, genel olarak Siirt’te üretilen temiz içerikli bir sabundur. Bıttım yani Türkçesi ile menengiç adlı meyve olgunlaşmadığı için besin olarak tüketilmez. Bu sebeple kişiler bıttımı sabun olarak kullanmayı denemişlerdir. Mardin, Şanlıurfa gibi illerimizde de yapımına rastlanan bir doğal sabundur. Yağlı ve fazlasıyla faydası bulunan bu bıttım sabununu kişiler hem temizlik hem de vücudun sağlığı için kullanabilir. Bıttım sabunu özellikle saç sağlığı için erkeklerin sık sık kullandığı bir sabun türüdür. Çünkü saç dökülmesine karşı sağladığı faydalı etkiler kanıtlanmıştır. Ancak sağladığı etkiler sadece saç sağlığında değil cilt sağlığında da etkili bir şekilde fayda sağlar. Deri üzerinde bulunan çeşitli hastalıklarda doktor kontrolünde kullanılabilir. Zaten tamamen doğal içerikten üretildiği için vücutta herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır.

Bıttım Sabunu Kullananlar Sağladığı Faydalardan Oldukça Memnun

Her ne kadar anavatanı Güneydoğu Anadolu denilse de Bıttım sabununun bütün etkileri tüm Türkiye’ye yayılmıştır. Genel olarak Türkiye’nin her yerinden insanlar bıttım sabununun mucizevi etkilerinden faydalanmaktadır. Özellikle çoğunlukla erkekleri etkileyen saç dökülmesi rahatsızlığında gözle görülebilir fayda sağlamaktadır. Saç dökülmesi kadınlarda da erkeklerde de görülen rahatsızlıktır. Stresle veya genetikle oluşabilen saç dökülmesini bıttım sabunu azaltmaktadır. Aynı zamanda saç diplerinde oluşan kepeklenmeyi de minimuma indiren bir sabundur. İçerisindeki yağ ile saç diplerini besler. Kepek oluşumunu da azaltır. Yani kısaca bıttım sabunu saç sağlığında güvenilirlikle kullanılabilmektedir. Ve bıttım sabunu temiz bir içeriğe sahip olduğu için kimyasal maddelerin oluşturabileceği alerji durumlarını engeller.

Bıttım sabunu tamamen temiz bir içeriğe sahip olduğu için yüzde de kullanımı uygundur. Hatta yüzde oluşan ergenlik sivilcelerine karşı faydalı bir çözüm oluşturan bıttım sabunu yüzde nasıl kullanılır sorusunun cevabına gelecek olursak normal bir sabun kullanır gibi yüze masaj yapar gibi uygulanır ve durulanır.

Saçta oluşan dökülmelere ve kepeklere karşı etkili olmasının dışında aynı zamanda saça canlılık, parlak bir görünüm verir. Ve aynı zamanda güçlü bir saç oluşumu sağlar.

Ciltte oluşan döküntü, rahatsızlık hissi, egzama, mantar gibi hastalıklara karşı da faydalı etkilere sahiptir. Kişiler tereddüt etmeden kullanabilir. Yani bıttım sabununun cilde faydaları say say bitmez.

Mikrop öldürücü etkiye sahip olduğu için vücutta kullanılabileceği gibi ev temizliğinde de rahatlıkla kullanılabilir. Hatta Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bir eve gidildiğinde bıttım sabunu ile karşılaşmak mümkündür.

Yani bıttım sabunu normal bir sabun ile kıyaslanamayacak kadar faydalı etkilere sahip bir sabundur. İnsan vücudunun her yerinde oluşabilecek sorunlara karşı etkili çözümler oluşturabilir. Ve de alerjik bir ürün olmadığı için güvenilir bir şekilde kullanılabilir.

Bıttım Sabunu Sağladığı Faydalara Oranla Daha Uygun Bir Fiyata Sahip

Bıttım sabunu el yapımı sabunlar arasında en çok insan vücuduna fayda sağlayan sabun olarak bilinmektedir. Bu sebeple fiyatının çok olması herkes tarafından beklenen bir durumdur. Ancak bıttım sabunu fiyatları normal sabunlar kadar uygun olmaktadır. Yani herkes bıttım sabununa kolayca, uygun fiyatı sayesinde erişim sağlayabilmektedir. Özellikle çarşılar da bulunabilecek bıttım sabununa ulaşım sağlamak da oldukça kolaydır.

Bıttım Sabunu Yapımı ve Saçlar da Kullanımı

Bıttım sabunu yapılırken fazla olarak zaman ve özveri istemektedir. Bıttım meyveleri ağaçtan tek tek toplanmaktadır. Toplandıktan sonra kişiler tarafından özenle ayıklanan bıttımlar ardından kurumaya bırakılır. Kuruma işlemi günlerce sürebileceği için iyi bir şekilde muhafaza edilerek kurumaya bırakılır. Kuruyan bıttımlar sonrasında öğütülerek ince hale getirilir. Yeterli miktarda sıcak su ile iki saate yakın yoğrulan öğütülmüş bıttımlar bırakılarak yağın üste çıkması beklenir ve yağ hamurda ayrılır. Sonrasında sabunlaşma reaksiyonu oluşur ve yağıda eklenerek sabun hamuru kalıplara koyularak sabunların oluştuğu görülür. Yapım esnasında kesinlikle kimyasal maddeler kullanılmaz. Eğer kullanılırsa bıttım sabununun etkileri azaltılır.
Bunun dışında bıttım sabunu kullanılırken de bir takım kurallara uymak gerekir. Bıttım sabunu nasıl kullanılır sorusuna gelecek olursak, bıttım sabunu saçta kullanılırken kesinlikle bir başka şampuan kullanılmamalıdır. Çünkü bu bıttımın etkisini azaltır. Ve dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da bıttım sabunu ile saç yıkandıktan sonra üç gün boyunca saç yıkanmamalıdır. Bıttımın yağını saç yeterince emmeli.


Yorumlar - Yorum Yaz


https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr