SİPARİŞ: 0542 368 50 37
https://www.bittimsabunu.com.tr
Ürün ve Hizmetler
Site Haritası

Bıttım Sabunun Sağladığı Faydalar Saymakla Bitmiyor

Bıttım Sabunun Sağladığı Faydalar Saymakla Bitmiyor

Bıttım sabununu Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayıp da duymayan yoktur. Bıttım sabunu sağlık için pek çok fayda barındıran bir doğal sabundur. İçeriğinin tamamen temiz olmasından dolayı alerjik cilde sahip olan kişilerin gönül rahatlığı ile kullanabileceği bıttım sabunu adeta bir mucizedir. Anavatanı Güneydoğu Anadolu Bölgesi olan bıttım Türkçesi ile menengiç meyvesinden yapılmaktadır. İçeriğinde sadece bıttım meyvesi ve bıttım meyvesinin yağı kullanılmaktadır. Bıttım Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde özellikle Siirt’te sıklıkla rastlanan bir yabani fıstık türüdür. Olgunlaşmadığı için besin olarak sıklıkla kullanılmaz. Yerel halk da besin olarak kullanılmayan bıttım meyvesini doğal bir sabun haline getirmiştir. Tamamen el yapımı olan bıttım sabunu zamanla tüm Türkiye’ye yayılarak faydalarından herkesin yararlanması sağlanmıştır. Özellikle cilt ve saç için yarattığı mucizeler saymakla bitmemektedir. Genelde saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerin sıklıkla kullandığı bir sabundur. Çünkü saçta ki dökülmeleri gözle fark edilir bir şekilde azaltmıştır. Aynı zamanda cilt rahatsızlıklarına sahip olan kişilerin de kullandığı bir üründür. Bıttım sabununun cilde faydaları saymakla bitmeyeceği gibi doğal içeriği olduğu için herhangi bir alerjik reaksiyon da göstermemektedir. Cilt doktorlarının bu problemleri yaşayan ve çözüm bulamayan kişilere tavsiye ettiği bir sabundur. Bir damar hastalığı olarak bilinen varislere bile iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Tamamen El Yapımı Olan Bıttım Sabunu Yapılışı

Bıttım sabununun yapım aşamaları oldukça zahmet ve zaman isteyen aşamalardır. Sağladığı faydalar her ne kadar çok olsa da yapımı da bir o kadar zordur. Ancak Siirt, Mardin ve Şanlıurfa’da bıttım üreten kişiler bıttım sabununu sıklıkla yapmakta, bunu hem zevk hem de kazanç kapısı haline getirmiştir.

  • Bıttım meyveleri oluştuğu zaman, ki bu genel de Eylül veya Ekim aylarına tekabül etmektedir. Bu aylarda özenle toplanan meyveler ardından ayıklanmaktadır. Çürükleri, bozukları tek tek ayıklanarak temiz bir hale getirilen bıttımlar kurutulması için güneş altına bırakılmaktadır.
  • Bıttımların kuruması yaklaşık bir haftaya yakın bir zaman almaktadır. Bu süreç boyunca kişiler bekler ardından kuruyan bıttımları öğütmektedir. Öğütme aşaması da oldukça önemlidir. Çünkü sabunu oluşturmanın en büyük adımı budur.
  • Öğütülen bıttımlar yeterli miktarda sıcak su ile yoğrulmaktadır. Genelde iki saate yakın süren bu yoğurma işlemi için büyük bir güç ve zaman gereklidir. Bıttımlar ne kadar iyi yoğrulursa o kadar iyi karşılık alınmaktadır.
  • Yoğrulduktan sonra bırakılan hamur üzerinde bıttımın yağı çıkar yağ ayrılmaktadır. Ve geri kalan malzeme sabunlaşma reaksiyonu geçirir. Ardından yağı da eklenerek kıvamı oluşturulur.
  • Kalıplara dökülerek sabun oluşması beklenir.

Sabun hazırdır. Kişiler artık sabunu gönül rahatlığı ile kullanabilir. Bıttım sabununa ulaşmak da bir o kadar kolaydır. Tüm Türkiye’de yaygın hale geldiği için çarşılarda, sabuncular da kolaylıkla bulunabilir.

Faydaları Kadar Uygun Fiyatıyla da Dikkat Çeken Bıttım Sabunu

Bıttım sabunu fiyatı sağladığı faydalara göre uygun fiyatlıdır. Vaat ettiği faydaları sağlayan herhangi bir ürün hem de kimyasal içermesiyle bilinen bir ürün daha pahalı fiyatla karşımıza çıkabilir. Ancak bıttım sabunu genel olarak sabun fiyatları ile ortalama aynıdır. Her bütçeden kişinin temin ederek faydalarından yararlanabileceği bir sağlık ürünüdür.

Bıttım Sabunu Faydaları ve Kullanım Talimatları Nelerdir?

Bıttım sabunu nasıl kullanılır sorusuna cevap arayan kişiler aslında çok basit bir cevapla karşı karşıya kalır. Bıttım sabunu öncelikle saç için sağladığı faydalarla tanınmaktadır. Özellikle saç dökülmelerinde bir mucize olan bıttım sabunu erkek kadın fark etmeksizin herkese kaliteli bir hizmet vermektedir. Saç kepeklenmelerine karşı da saç derisini nemlendirerek kepek görünümünü azaltmaktadır. Bu problemlerle karşılaşan herkesin sonsuz bir güvenle kullanabileceği bir üründür. Saçta kullanılırken de kesinlikle herhangi bir kimyasal ürün kullanılmamalıdır. Yani bıttım sabunu kesinlikle bir şampuan ile kullanılmamalıdır. Aksi takdirde beklenen etkiyi vermeyebilir. Hatta bıttım sabunu ile yıkanan saç iki üç gün bekletilmelidir ki beklenilen etkiyi verebilsin. Bıttım sabunu saç dışında yüzdeki ergenlik sivilceleri için de kullanılması tavsiye edilen bir üründür. Bıttım sabunu yüzde nasıl kullanılır sorusuna gelecek olursak, bıttım sabunu ile yüze masaj yapılır. Durulanarak kurutulur. Düzenli kullanım sonucunda bıttım sabunu hem saç hem de yüz için etkilerini gösterir. 


Yorumlar - Yorum Yaz
https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr