SİPARİŞ: 0542 368 50 37
https://www.bittimsabunu.com.tr
Ürün ve Hizmetler
Site Haritası

Bıttım Sabununun Saymakla Bitmeyen Faydaları

Bıttım Sabununun Saymakla Bitmeyen Faydaları

Doğal ürünler içerisinde belki de en mucizevi olan ürün Bıttım sabunudur. Özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde üretimi yapılan Bıttım sabunu, vücuttaki hemen hemen tüm problemlere karşı doğal bir çözümdür. Saç ve cilt problemleriyle savaşmada en etkili yöntemlerden birisi Bıttım sabununu düzenli olarak kullanmaktır. Doğal bir mikrop öldürücü olan sabun sayesinde, gözenekleriniz açılır ve derinlemesine temizlenir. Böylece hem daha güçlü saçlara hem de daha pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Bıttım Sabunu Nasıl Üretilir?

Bıttım sabunu faydaları özellike Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan “menengiç ya da çitlenbik” olarak da bilinen bitti bitkisinde elde edilir. Siirt fıstığının aşısız hali olarak da bilinmektedir. Sabun, bu fıstığın ezilmesiyle ortaya çıkan yağdan üretilmektedir.

Siirt’te daha sık rastlanan bu bitkinin olgunlaşma ve toplanma dönemi eylül aylarında gerçekleşmektedir. Eylülün sonlarına doğru toplanmaya başlanan fıstıkların çürükleri ayrılır. Kalan sağlam fıstıklar yıkanır ve sonrasında kurutmaya bırakılır. Kurutma işlemi 5-10 gün kadar sürmektedir. Fıstıklar kuruduktan sonra öğütülmek üzere değirmene götürülür. Öğütme işleminden sonra kazanlar içerisine doldurulurlar. Burada orta sıcaklıkta bir suyun içerisinde yoğurma işlemi gerçekleştirilir.

Yoğurma işlemine üretimin en önemli kısmı denilirse yanlış olmaz. Özenle gerçekleştirilmesi gereken yoğurma işlemi ortalama 2 saat sürmektedir. İki saat süren yoğurma işlemi bıttık fıstıklarının yağını çıkarmak içindir. Bıttım fıstıklarından çıkan bir miktar yağ ayrı bir kaba alınır. Geride kalan fıstıkları ise sıcak bir ortamda dinlenmeye bırakılır. Sıcak ortamda kalan bıttım fıstıkları içlerindeki yağı tamamen bu şekilde bırakırlar. Yoğunluk farkı sayesinde fıstıkların yağı suyun üstüne çıkar. Bu işlemden sonra çıkan yağlar da alınır ve kalanlar çöpe atılır. Kazanı temizlediken sonra bıttım fıstıklarının kabukları temizlenir. Yağın içinde bulunduğu kazan kaynaması için hazırlanırken başka bir kapta sabunu hazırlamak için gerekli olan çözelti hazırlanır.

Yağ kaynamaya başladıktan sonra, hazırlanan çözelti kazana düzenli olarak eklenmeye başlanır. Bu sırada kazan sürekli olarak karıştırılmaya devam edilir. Bu sabun reaksiyonunun daha hızlı ve düzgün gerçekleşmesi için önemlidir. Kazandaki karışım 12-16 saat süre boyunca sürekli olarak kaynatılır ve bu sürenin sonunda sabun reaksiyonu gerçekleşmiş olur. Bu anda sabun henüz yarı sıvı durumundadır. Sabunu soğutmadan alarak kalıplara doldurmak gerekir. Kalıplara doldurulan sabun açık havada üç gün boyunca beklemeye bırakılır.

Üç günün sonunda kullanıma hazır hale gelen sabunlar, kalıplarından çıkarılarak ihtiyaca ve isteğe göre boyutlandırılabilir.

Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır?

Bıttım sabunu her cilt tipine uygun olduğu için herkes tarafından kullanılabilir. Ayrıca doğal olması sebebiyle bir yan etki veya alerjik reaksiyon gösterme durumu da bulunmamaktadır. Cilde çok olumlu etkileri olan bu sabunun doğru kullanımı da önemlidir. Bu sayede var olan problemler çözzülürken yenilerinin oluşumu da engellenmektedir.

İlk olarak saçlarda nasıl kullanılması gerektiğine göz atalım:

 • Sabunu kullanmadan önce saçlarınızı ılık suyla ıslatın.
 • Daha sonra Bıttım sabununu su yardımıyla bolca köpürtün. Köpüren sabunu saç diplerinize hafif hareketlerle masaj yaparak uygulayıın. Yaklaşık 5 dakika kadar bu işlemi gerçekleştirin.
 • Sabunu uygularken saç derinizi hafifçe kaşıyarak ve dairesel hareketlerle uygulayarak etkisini arttırabilirsiniz.Bu hareketler kan dolaşımınızı hızlandıracaktır.
 • Bıttım sabunundan en fazla verimi elde etmek için sabunu kullandığınız süre boyunca başka bir kimyasal kullanmamalısınız.
 • Düzenli bir şekilde kullanırsanız etkilerini daha hızlı bir şekilde gösterecektir.
 • Bıttım sabunuyla yıkadığınız saçlarınızı iki gün boyunca yıkamayın. Ancak her gün duş almanız gerekiyorsa Bıttım sabunuyla duş almanız gerektiğini unutmayın.

Ciltte kullanımı:

 • Kullanılacak bölgeyi ılık suyla ıslatın.
 • Bıttım sabunu çok fazla köpüren bir sabun olmadığı için bölgeyi kurulamadan, en fazla şekilde köpüren sabun ile cildinizi sabunlayın.
 • Yine masaj yaparak uygularsanız kan dolaşımı hızlanacak ve cilt yenilenmesi maksimum seviyeye çıkacaktır.
 • Sabunu her gün cilt temizliğinde kullanabilirsiniz. Kimyasallar gibi cillte kuruluğa yol açmaz.
 • Sabunu uyguladıktan sonra ılık suyla durulayın.
 • Düzenli olarak kullandığınız takdirde cildinizin hızla iyileştiğine sahit olacaksınız.

Faydaları saymakla bitmeyen siirt Bıttım sabunu sayesinde, tüm problemlerinize doğal bir çözüm bulmuş olacaksınız. Bıttım sabununun sahtelerinden kaçınarak tamamen orijinal ürün satın almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Bıttım sabunuyla sağlıklı günler sizleri bekliyor.


Yorumlar - Yorum Yaz


https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr