SİPARİŞ: 0542 368 50 37
https://www.bittimsabunu.com.tr
Ürün ve Hizmetler
Site Haritası

Bıttım Sabunu ile Kendinizi Özel Hissedin

Bıttım Sabunu ile Kendinizi Özel Hissedin

Ülkemizde üretilen ve oldukça meşhur olan Bıttım sabununun faydaları o kadar çoktur ki, bu sabunla daha önce tanışmadığınız için pişman olabilirsiniz. Daha çok Mardin ve Siirt bölgesinde üretiliyor olsa da bıttım sabunu üretiminde bazı farklılıklar meydana gelebilmekte, bu da etki durumunda söz sahibi olabilmektedir. Bu nedenle tam sonuç için Siirt bıttım sabunu kullanmanız önerilmektedir. Süper marketlerde doğal olduğu iddia edilen pek çok sabun ürünü bulunmaktadır ve bunlar arasında bıttım sabunu da bulunmaktadır. Fakat bunlar doğal olmaktan hayli uzaktır. Bu nedenle emin olmadan satın almamanızı tavsiye ediyoruz. Bıttım sabunu nedir, ne gibi amaçlarla kullanılır ve nasıl üretilir gibi sorularınızın cevaplarını vermeye başlayalım.

Bıttım Sabunu Nedir?

Çitlembik ağacının meyvelerinden üretilen bu ürün, içeriğinde hiçbir kimyasal bulundurmayan özel ve şifalı bir sabundur. Eylül ayı sonunda toplanan olgunlaşmış bıttım meyveleri çürüklerinden arındırılmak için önce ayıklanır ve ardından ayıklama işlemi bittikten sonra yıkanır. Ortalama beş on gün bekletildikten sonra sıcak su ile yoğrulan bıttımlar bu işlem sırasında bir miktar yağ bırakır. Biriken bu yağlar bir başka kapta biriktirilir. Daha sonra yağlarının iyice kendini salması için bekletilen bıttımların geri kalan yağlarını almak için büyük bir kazanda buharlaştırma yöntemi ile bir başka kaba alınır. Tüm yağ çıkarma işleminin sonuçlanmasının ardından meyve bıttımlar atılır ve kazan temizlenir. Biriktirilen yağ, bu kazanda KOH çözeltisi eklenerek kaynatılmaya başlanır. Bu kullanılan çözelti tamamen doğaldır, piyasada satılan KOH çözeltisi değildir. Bu işlem ile 12 – 16 saat arası bir süre kaynatma işlemine devam edilir. Eklenen çözelti sabun yapmak içindir. Sabunlaşma süreci tamamlandığında soğuması beklenmeden bıttım sabunları yarı sıvı halde büyük kalıplara dökülür ve kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra normal sabun büyüklüğünde parçalara bölünür ve piyasaya sürülür. Oldukça zahmetli olan yapım aşamasına rağmen Siirt bıttım sabunu oldukça uygun fiyatlarla bulunabilmektedir.

Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılmalıdır?

Bıttım sabunu satın aldıktan hemen sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Kullanım önerisi olarak haftada en fazla üç en az iki defa kullanılması gerektiği yönünde tavsiye verilmektedir. Aşırı kullanımı farklı reaksiyonlara sebebiyet verebilir ancak bu kullanım önerisine uyulduğunda ve düzenli kullanıldığında bıttım sabunu faydaları görülmekte, yan etkisi bulunmamaktadır. Banyo yaparken rahatlıkla kullanılabilecek bu sabunun faydalı olması için kafa derisine dairesel hareketlerle sürülmesi gerekiyor. İkinci aşama olarak parmak uçları ile kafa derisine yumuşak şekilde masaj yapılması öneriliyor. Durulama işlemi ise en önemli aşama. Çeşitli sıkıntılara sebebiyet vermemesi için, saçların ılık su ile güzelce arındırılması son derece önemli. Kafa derisinde sabun kalmaması son derece önemli. Bu işlem söylendiği gibi en fazla haftada üç defa tekrarlanmalı. Başlangıç haftasında mat bir görünüm ve sert saç telleri gözlemlenebilir. Saç derisi sabuna alışma sürecinden geçtiği için bu durum normaldir. Düzenli kullanmaya devam edildiğinde saç tellerinde güçlenme ve parlaklık meydana gelecektir. Ayrıca kafa derinizde sürekli yaralar çıkıyorsa, bıttım sabunu faydalarından biri de, bu yaraları tedavi etmede son derece etkili olmasıdır. Cilt için kullanılmak istendiğinde ise, yüze köpürtülerek sabah ve akşam uygulanmalıdır. Çeşitli cilt hastalıklarına iyi gelmesi ile bilinen bıttım sabunu akne tedavisinde de etkili olarak bilinmektedir. Köpüğünü yüzünüze sürdükten sonra soğuk su ile durulayabilirsiniz. Gözeneklerinizi açar ve gün boyu cildinizde biriken kirlerden yüzünüzü arındırır, cildinizin nefes almasına yardımcı olur.

Bıttım Sabunu Faydaları

Günümüzde bıttım sabununun nasıl bir nimet olduğu bilinmediğinde, bıttım sabunu satın alan sayısı çok fazla değil. Fakat içeriğinde yer alan bileşenleri ve doğal aromalı kokusu ile kozmetik ürünlerinin ya da kimyasal ürünlerin yapamadığını yapmaktadır. Bıttım sabunu cilde ferahlık hissi verir, cildi arındırır. Sedef hastalığına, egzama türü hastalıklara tedavi amacıyla uygulanabilir. Düzenli kullanımında etkisi görülecektir. Bıttım sabunu kaşıntılara da iyi gelmekte ve yaraları tedavi etmektedir. Hatta beyazlamış saçları eski rengine döndürdüğü gibi bir iddia da bulunmaktadır. Saç diplerinde oluşabilecek bakterileri önler ve saç tellerine parlaklık verir. Aynı zamanda zayıf saç tellerini güçlendirici ve koruyucu özelliği de bulunmaktadır. El yapımı bu sabunlarda hiçbir katkı maddesi bulunmamaktadır.


Yorumlar - Yorum Yaz


https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr