SİPARİŞ: 0542 368 50 37
https://www.bittimsabunu.com.tr
Ürün ve Hizmetler
Site Haritası

Bıttım Sabunu Cilde Dost

Bıttım Sabunu Cilde Dost
Bıttım sabunu Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesindeki dağlarda yetişen menengiç bitkisinden üretilmektedir. Bu sabunun sağlığa birçok yönden faydası bulunmaktadır. Özellikle cilt ve saç sorunlarında yoğun olarak kullanılan ve etki gösteren bıttım sabunu düzenli olarak kullanıldığında etkisini göstermektedir.

Bıttım sabununun tarihine bakacak olursak bu sabun ilk kez Sümerler tarafından üretilerek kullanılmaya başlanmıştır. Doğal olan ve sağlığa birçok yönden faydası olan bu sabunlar Sümerler tarafından tarihin ilerleyen çağlarında da kullanılması adına yazıtlara kazınmıştır. Yani bu sabunun yapılışı Sümerler tarafından bizlere aktarılmıştır.

Genel itibarı ile yetiştiği ve üretildiği ile Siirt bıttım sabunu adı altında Türkiye’ye yayılmıştır. Fakat Mardin ilinde de yetiştirilme ve üretilme yapılmaktadır. Türkiye’nin tüm illerinde nadiren de olsa üretilen bıttım sabunları bu iki ilimizde sağlanmaktadır. 

Bıttım Sabunu Özellikleri
Cilde dost olan bıttım sabunu faydaları ve özellikleri genel olarak olumlu yönde sonuçlanmaktadır. Cilt hastalıklarından deri döküntüsü, cilt kaşıntısı, yara, egzama gibi sorunlara iyi gelirken saç derisi ve saç yapısına da kepek oluşumu, parlaklık, yumuşaklık ve beyazları kapatma yönünde fayda sağlamaktadır.

Kepek çoğunlukla erkeklerde görünen bir saç deri hastalığı olsa da bayanlarda da sık görünen bir cilt sorunudur. Dolayısıyla kepek unsurundan kurtulmak için çoğu birey çeşitli piyasa ilaçlarına başvurmaktadır. Bu ilaçlar genellikle içerisinde kimyasal bulunan saç bakım yağları, şampuanları veya saç bakım kremleri gibi ürünlerdir. Fakat bu ürünler her ciltte aynı etkiyi göstermemekte veya sorunu daha çok ileriye götürmektedir. Doğal bıttım sabunu ise her cilt tipine uyum sağlayabilen bir kurtarma ürünüdür. Tamamen doğal yöntemler ile üretilen bıttım sabunu satın alırken özellikle doğal olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü bazı sabun üreticileri bu sabunların içerisine kimyasal ürün katabilmektedir. Dolayısıyla doğalı ile aynı etkiyi göstermeyeceğinden dolayı kullanıcılar yanılgıya düşebilmektedir.

Bıttım Sabunu Üreticileri
Bıttım sabunu genellikle Siirt ve Mardin illerinde üretilen bir doğal sabundur. Üretim yeri olarak Siirt bıttım sabunu olarak bilinen bu doğal sabun üreticiler bu işi tamamen doğal bir şekilde yapmaktadır. Dilerseniz bıttım sabununun yapılışından bahsedelim.

 Bıttım sabunu yapılışı;

  • Güneydoğu Anadolu’da ve genellikle Siirt ilinde yetişen bıttım sabunu, halk arasında menengiç ismi ile bilinen bitkiden elde edilmektedir.
  • Yöre halkı bu bitkileri özenle toplar ve çürüklerinden ayırır. Ayrılan bu bitkiler ayrıştırılmak için öğütme makineleri ile öğütülür.
  • Menengiç bitkisinin yağından üretilen bıttım sabununu üretmek için öncelikle bitki üzerindeki yağın kabuklardan ayrıştırmak gerekmektedir.
  • Dolayısıyla öncelikle bir miktar su konularak kabukların kaynatılması işlemi gerçekleşmektedir. Bu işlem yapıldıktan sonra kabuklar ve yağ birbirinden tamamen ayrılmaktadır.
  • İşlem sırasını tekrar etmek gerekirse, öncelikle bitkiler toplanır, kötü olanlar ayrıştırılır, geriye kalan sağlıklı menengiç bitkileri kurutulur ve kuruyan bitkiler özenle öğütülür. Daha sonra Siirt bıttım sabunu üretimi için kullanılan bitkilerin yağlarının ayrıştırılması işlemi devreye girmektedir. Bu işlemi yapmak içinse su ilave eklenir ve kaynatılarak yağın su yüzeyine çıkması sağlanır. Dolayısıyla bitki kabukları da dibe çökmüş olduğundan dolayı bu ayrışımı yapmak oldukça kolay olacaktır.
  • Bıttım sabunu yapmak için atılacak bir sonraki adım ise, ayrıştırılan yağların bir kazana koyularak 12 saat kadar bir süre içerisinde kaynatılması söz konusudur.
  • Kaynama işlemi gerçekleştikten sonra ise sıvı haldeki karılım sabun kalıplarına dökülür.
  • Soğuyan kalıp içerisindeki karışım ambalajlanarak sabun haline getirilir ve kullanıma hazırdır.

Bıttım sabunu faydaları olan bir doğal sabundur ve bu nedenle birçok birey tarafından özellikle cilt sorunlarını çözüme kavuşturma amacıyla kullanılmaktadır. Bu faydalardan bahsedecek olursak, ergenlik döneminde ortaya çıkan sivilceler, deri döküntüleri, ciltte olan kaşınmalar veya egzama gibi sorunlarda olumlu sonuç veren doğal sabundur. Bunun yanı sıra saç derisi için de oldukça fayda gösteren bir sabun olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak kepeğe etkili bir çözüm sunan bıttım sabunu, saçı güçlendirme, onarma, bakım yapma ve parlaklık kazandırma özelliklerini sağlamaktadır. Ayrıca bıttım sabununun ilginç bir özelliği de beyazlayan saçları rengine geri döndürebilme özelliğidir. Düzenli olarak kullanılan bıttım sabunu saçın beyaz renginden eski rengine dönüş yapmasını sağlayan ilginç bir özelliğe sahiptir. Bıttım sabunu satın alırken yalnızca doğal olma özelliğine dikkat etmenizde fayda olacaktır.


Yorumlar - Yorum Yaz


https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr