SİPARİŞ: 0542 368 50 37
https://www.bittimsabunu.com.tr
Ürün ve Hizmetler
Site Haritası

Doğal Bıttım Sabunu

Doğal Bıttım Sabunu

Bıttım sabunu tarihte ilk kez Sümerler tarafından kullanılmaya başlamıştır. Hem yapılışı olarak hem de kullanma talimatı olarak Sümerler Bıttım sabununu tarihe kaydetmiştir. Bu sabunun yapılışı Sümerlerin milattan önceki yazıtlarında yapılış olarak yazılı bulunmaktadır. Dolayısıyla bu sabun doğal sabunlar arasında yer almaktadır.

Bıttım Sabununun Faydaları

Bıttım sabunu faydalarına bakacak olursak doğal olarak yapılan bu sabunun birçok faydası bulunmaktadır. Bu sabun Mardin ve Siirt illerine özgü bir doğal sabundur. Genel olarak bıttım sabunu cilt hastalıklarında kullanılmaktadır. Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde daha yoğun olarak yetiştirilen bu bitkinin bıttımlarından üretilmekte olan bıttım sabunu halk arasında menengiç bitkisi olarak da bilinmektedir.  Menengiç bitkisinin yağından elde edilen bu doğal sabun genel olarak cilt hastalıklarında kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra saç derisinde ve saçı güçlendirme işlemleri için de kullanılan bir sabundur.

Bıttım sabununun diğer faydalarına bakacak olursak vücut kaşıntısına da iyi geldiğini söyleyebiliriz. 2005 yılı itibarı ile araştırmalar sonucu vücut kaşıntılarına iyi geldiği de onaylanmıştır. Bıttım sabununun üreticileri doğal halinde piyasaya sürüldüğü gibi içeriğinde kimyasallar bulunan bıttım sabunlarını da piyasaya sürmektedir.

Bıttım Sabunu Nerede Üretilir?

Siirt bıttım sabununun genel olarak üretildiği il olarak bilinmektedir. Siirt ilinin dışında en çok üretimi Mardin’de yapılmaktadır. Fakat bunun yanı sıra nadir de olsa Türkiye’nin tüm illerinde üretilebilmektedir. Bıttım sabunu satın alırken dikkatli olmak gerekmektedir. İçerisinde kimyasal bulunan bıttım sabunu genel olarak sağlık amaçlı kullanıldığında pek iyi gelmemektedir. Mutlaka bıttım sabununun en doğalını satın almayan dikkat etmelisiniz. Çünkü gerçek olmayan, yani içerisine kimyasal katılan bıttım sabunları sağlık açısından hiçbir fayda sunmamaktadır. Orijinal ve tamamen doğal olan bıttım sabunları sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Bıttım Sabunu Hakkında Bilgi

Doğal bıttım sabunu Türkiye’nin Mardin ve Siirt illerinde yetişen bitkilerden elde edilen bir doğal sabundur. Türkiye’nin tüm illerinde satışa sunulan bıttım sabunlarının doğal olanları Siirt ve Mardin illerinden sağlanmaktadır. Sağlık için özellikle cilt sorunlarına iyi gelen bıttım sabunları düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde faydasını göstermektedir. Cilt ve saç derisi için kullanılan doğal bıttım sabunu faydasını gösterirken haricen başka bir ilacın kullanılması uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Bıttım sabununun cilt sorunlarına iyi gelmesinin yanı sıra saç sağlığı ve saç derisi için de fayda gösterdiği durumlar da bulunmaktadır. Bıttım sabunu faydalarında özellikle saç alanında kepek problemlerine kalıcı çözümler sağlamaktadır. Kepek genel olarak büyük bir saç sorunudur. Hem bayanlarda hem de erkeklerde ortaya çıkan kepek sorunları insanları birçok ürüne yönlendirmektedir. Bu ürünler çoğu zaman içerisinde kimyasalların bulunduğu kozmetik yağ, şampuan veya saç kremi gibi ürünlerdir. Dolayısıyla kimyasallı ve kozmetik ürünler her saç derisinde fayda göstermemektedir. Doğal bir şekilde yetiştirilen ve üretilen bıttım sabunları her cilt tipine uyum göstermektedir. Bu nedenle kozmetik ürünlere başvurmak yerine doğal çözümler ile saçların sağlığı yerine getirilebilir. Siirt bıttım sabunu saç veya cilt için kullanıldığında düzenli bir şekilde kullanılması gereken bir üründür. Düzenli bir şekilde kullanılan bıttım sabunu kısa bir süre zarfı içerisinde etki göstermeye başlayarak kullanılan alanı sağlıklı bir hale getirebilmektedir.

Cilt hastalıkları alanında her kategoriye dair bıttım sabunu kullanılmakta ve faydasını göstermektedir.  Siirt’te üretilen bıttım sabunu cilt kaşıntısı, deri döküntüsü, egzaman, ergenlikte oluşan sivilceler, kepek ve buna benzer cilt sorunlarında en iyi doğal onarıcı olarak bilinmektedir. İçerisinde bulunan antiseptik özelliği sayesinde cilt üzerindeki mikropları yok etmede hızlı bir etki yaratmaktadır. Dolayısıyla cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin ferahlamasına da yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin kirli olması gene olarak siyah nokta sivilce oluşumunu beraberinde getiren cilt sorunlarındandır. Bu sorunlar bazen daha büyük sorun haline gelebilmektedir. Fakat gözeneklerinin açılması halinde cilt sorunları da çözüme kavuşmaktadır. Bıttım sabununun faydaları arasında yer alan cilt gözeneklerini açma özelliği de bu şekilde etki göstermektedir.

Bıttım sabununu diğer faydaları arasında yer alan bir diğer özellik ise beyaz saçlara olan etkisidir. Bıttım sabunu beyaz saçların boyaya ihtiyaç duymadan eski rengine döndürülmesine yardımcı olmaktadır. Beyazlaşan saçlara 7 veya 8 ay gibi bir süre içerisinde doğal bir güç etkisi ile saçların renginin eski halini almasına yardımcı olurken aynı zamanda saçı beslemektedir.

Doğal bıttım sabunu cilt ile tamamen dosttur. Tüm doğal sabunların yanı sıra faydaları daha çok olan doğal bıttım sabunu sağlık ile ilgili olarak cilde dosttur. Yara ve tahrişler için de kullanılabilen bu sabun içerisinde kimyasal olmayan türü kullanıldığında faydasını göstermektedir. Dolayısıyla bıttım sabunu satın alırken doğal özelliklere dikkat etmek gereklidir.

Bıttım Sabunu Yapılışı

  • Bıttım sabunu doğal bir sabundur ve dolayısıyla doğal yöntemler ile yapılmaktadır.
  • Bu sabun üretilirken herhangi bir şekilde kimyasal kullanılmamaktadır.
  • İçerisinde kimyasal olmayan bıttım sabunu hiçbir yan etki göstermemektedir.
  • Bitkilerin yağından elde edilen bıttım sabunu cilde tamamen dosttur.

Bıttım sabununun yapılışı zorlu bir süreçtir. Menengiç bitkisinden üretilen bıttım sabunu Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, dağlarda yetişen bir bitkidir. Dağlardan toplanan menengiç bitkileri ayıklanarak sağlam olanları bıttım sabunu yapımı için hazır hale getirilmektedir. Ayıklanan bu meyveler kurutulmaya bırakılır ve kuruduktan sonra öğütülmektedir.

Öğütülen bitkiler yağlarından ayıklanır. Su ilave ekleyerek kaynatılan bitkilerin kabukları dibe çöker ve yağ su yüzeyine çıkar. Yüzeye çıkan yağlar ise ayrı bir alanda belli bir miktarda su ilave eklenerek yaklaşık 12 saat kadar kaynatılır. Kaynatılan su sıvı halde iken sabun kalıplarına dökülür ve kurumaya bırakılır. Kuruyan sabunlar ambalajlanarak satışa sunulmaya hazır hale gelmektedir.


Yorumlar - Yorum Yaz


https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr