SİİRT BITTIM SABUNU RESMİ SATIŞ SİTESİ
TELEFONLA SİPARİŞ: 0542 368 50 37
https://www.bittimsabunu.com.trhttps://www.bittimsabunu.com.tr
SİPARİŞ HATTI: 0542 368 50 37
https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr
Site Menüsü
Ürün ve Hizmetler
Site Haritası

Bıttım Sabunu Faydaları

Bıttım Sabunu Faydaları

Saç, her insanın fazlaca değer verdiği hatta özellikle de kadınların oldukça fazla önemsediği bir bölümdür. Saçların parıl parıl görünmesi ya da gür olması bizler için çok önemlidir. Bunun için de aslında saçlarımıza sık sık bakım yaparız. Kullandığımız sabunlar ve de şampuanların yanı sıra saçlarımız için bir de bazı yağlar ve de kremleri kullanırız. Saçlarımızın çok daha yumuşak bir görünüme sahip olması, daha gür olması, kırıklarının azalması ya da herhangi başka bir sorun varsa bunun çözüme kavuşması için sıklıkla saçlarımız için kürler uygularız. Bunların bir kısmı saçlarımız için işe yararken bir kısmı da saçlarımıza etki etmez. Hatta aksine saçlarımız için soruna bile sebep olabilir. Pek çok insan bu konuda oldukça fazla sorun yaşamaktadır. Ki zaten de o yağların birçoğunun doğal olmaması keza sabun, şampuan ve de kremlerin de içeriğinde bol miktarda kimyasal bulunması da saçlara zarar veren bir diğer etmendir. Bu sebeple de aslında insanların saçları için çözüm olabilecek tercihleri bu ürünler olmamalıdır. Kişiler saçları için çok daha fazla doğaldan yana olmalıdır. Bunun için de Siirt‘te üretilen bıttım sabunu adeta biçilmiş kaftandır. İçeriğinde hiçbir kimyasal madde bulunmayan bıttım sabunu tamamen doğal etkiler ile üretilmektedir. İçerisinde Siirt ‘ e özgü olan bıttım meyvesi bulunmaktadır. Bu meyve yalnızca Siirt yöresinde yetişmektedir ve de bıttım yerine Siirt fıstığı olarak da bilinmektedir. Antep fıstığına göre biraz daha büyük ve de biraz daha tuzlu olan bu meyve eğer istenirse yemiş olarak da yenilebilmektedir. Ancak yöre halkı onu sabun yapımında kullanmayı tercih etmişlerdir. Çünkü bıttım yemişi, sabun yapıldığında halka çok daha fazla katkı sağlamaktadır. Üstelik de bıttım meyvesi sabun yapıldığında da faydaları çok daha fazla olmaktadır. Bu yüzden de yöre halkı kendi elleri ile bıttım meyvesinden sabun yapmaktadırlar.

Siirt Bıttım Sabunun Hikâyesi

Siirt ile birlikte Mardin’de de üretilen bu sabun, yalnızca bu iki yöreye özgü olan bir maddedir. Başka yerlerde üretilen bıttım sabunları hakiki değildir ve de hakiki olmayan bıttım sabunları kişileri saç ya da cilt sorunlarına bir çözüm niteliğinde olmaz. Bu sebeple de kişiler bıttım sabunu alırken bu konuya dikkat etmelilerdir. Bıttım Sabunun üretim yeri Güneydoğu Anadolu ‘ dur ve de bunu dışında üretilen yerlerde orijinal bıttım meyvesi kullanılmamaktadır. Bıttım meyvesinin öğütülmesi ile yemişten menengiç yağı çıkmaktadır. Siirt bıttım sabunu da bu yağ ile yapılmaktadır. Siirt ya da Mardin dışındaki yerlerde üretilen bıttım sabunlarında ise zeytinyağı ya da bazı kimyasallar kullanılmaktadır. Bunlar da haliyle menengiç yağı gibi etkiler vermemektedir. Menengiç yağının doğadan, doğal olarak gelen çok fazla şifalı etkisi bulunmaktadır. Evet, zeytinyağı da oldukça faydalı olan bir yağdır fakat menengiç yağını doğadan gelen mucizevî bir etkisi vardır. Üstelik de Güneydoğu Anadolu Bölgesi dışında üretilen yerlerde sabunun içerisinde az önce de dediğimiz gibi zeytinyağı dışında kimyasal maddeler de kullanılmaktadır. Bu kimyasal maddeler sebebiyle de bu sabunların aslında piyasada bulunan sabun ve de şampuanlardan pek bir farkı kalmamaktadır. Tüm bunlar tamamen para kazanmak adına yapılan halkı kandırma metotlarıdır. Kişiler bu şekilde halkı kandırarak doğal sabun diye ürettikleri kimyasal sabunları satmaktadırlar. Bu yüzden de aslında kişiler bıttım sabunu almak istiyorlarsa bunu yöresinden gidip almaları en mantıklı olanıdır.

Siirt ya da Mardin halkından bıttım sabununu satan kişiler bazı zamanlarda İstanbul ya da İzmir gibi büyük şehirlerde de satış yapmaktadır. Bunlar da genellikle fuar zamanlarıdır. Kişiler bu zamanlarda da, bu yerlerden bıttım sabununu alarak bıttım sabununun faydalarından yararlanabilirler. Bunun yanında Türkiye ‘ nin dört bir köşesinde bulunan insanların bu mucizeden çok daha kolay faydalanabilmesi için internet üzerinden de Siirt bıttım sabunu satışı yapılmaktadır.

Bıttım sabunu faydaları bu kadar çok iken onun satışı ile ilgili bu kadar kolaylık sağlanması ise çok doğaldır. Çünkü aslında aynı zamanda Siirt ve de Mardin yöre halkının kazancının çok büyük bir çoğunluğu bıttım sabunundan sağlanmaktadır. Bu sebeple de bıttım sabunun satışının bu derece yaygınlaşmış olması çok doğaldır. 


Yorumlar - Yorum Yaz


https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam129
Toplam Ziyaret74856