SİPARİŞ: 0542 368 50 37
https://www.bittimsabunu.com.tr
Ürün ve Hizmetler
Site Haritası

Bıttım Sabunu Faydaları

Bıttım Sabunu Faydaları

Bıttım, Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yetişen bir meyvedir. Bıttım sabunu yabani fıstık yani bilinen adıyla menengiç yağından elde edilmektedir. Bıttım, Siirt fıstığının aşılanmamış hali ve Siirt’e özgü bir sabundur. Bıttım sabunu faydaları çok fazladır. Sabunu bol köpürttükten sonra saç diplerine masaj yaparak kullanın. Sabunu kullanırken beraberinde kimyasal bir ürün kullanılmayın. Bıttım sabununu düzenli kullanmaya mümkün olduğunca özen göstermede fayda vardır. Saçlarınızı her gün yıkamamaya dikkat edin. Fakat sabunla yıkadıktan sonra da 2 gün yıkamayın. Bunun sebebi ise saçların bıttım yağıyla beslenmesidir. Fakat muhakkak her gün yıkanmanız gerekiyorsa saçlarınızı bıttım sabunuyla yıkayın. Bıttım sabunu saç dökülmesini tamamen bitirir. Bu sabunu kullanarak saçlarınızı geri kazanabilirsiniz. Bıttım sabunu kepek oluşumunu tamamen engeller. Beyazlaşmış saçlar için kullanıldığında 7 veya 8 ay içerisinde doğal güç vererek eski rengini alırlar. Saç derisindeki bakterileri tamamen yok eder. Bıttım sabunu saçı besleyerek yumuşak hale getirir. Bunun yanı sıra antiseptik mikrop öldürücü özelliği sayesinde deri hastalıklarının çoğuna çok iyi gelir. Egzamaya, mantara ve ergenlik sivilcelerine vücuttaki yara ve tahrişlere karşı çok etkili olan bıttım sabunu faydaları saymakla bitmez.  Vücuttaki gözenekleri açar varisleri iyi derecede rahatlatır.

Doğal ürünlerden üretildiği için hiç bir yan etkisi olmaz. Hiçbir kimyasal madde içermediği gibi Bıttım sabunu saçlara canlı bir görünüm ve parlaklık hissi verir. Bunun yanı sıra kuru saçları da nemlendirir.  Bu sabun vücuttaki kaşıntıya da iyi gelmektedir. Bıttım sabununun ham maddesi Siirt’e bıttım ağaçlarında yetişen ufak taneli fıstığın yabani hali yani Türkçesi menengiç meyvesinden yapılıyor . Siirt’te ürünün yetiştiği ay Eylül’ün sonudur. Bu aydan sonra bıttımlar bağ ve bahçelerden toplanır. Daha sonra gerekli işlemler yapılır. Bu işlemler önce bıttımlar tane tane ayıklanarak çürükler çıkarılır.  Daha sonra yıkanır ve kuruması için 10 gün kadar bekletilir. Bıttımlar kuruduktan sonra değirmende öğütülür. Sonra orta sıcaklıkta suyla yoğrulmaya başlanır. Bu işlem özenle yapılmaktadır. Bıttım sabununu 2 saat boyunca yoğurduktan sonra bıttımlardan çıkan yağlar ayrı bir kabın içinde bekletilir. Bıttımlar bir gün daha sıcak ortamda bırakılıp yağının tamamen süzülmesi sağlanır. Yağlı çözeltiden su yüzeyine çıkmaya devam ettikçe bu işleme devam edilir. Daha sonra kazanda kalanlar atılarak kazan temizlenmeye alınır. Kazan yıkanıp iyice temizlenerek tamamen bıttım kabuklarından arındırılır. Yağın olduğu kazan kaynamaya devam ederken, başka bir kapta 24 litre su ile sabunlaşma reaksiyonlarının şimdilerde kimyasalı olan 5 kilo Payet Kostik karıştırılarak bir çözelti hazırlanır. Kazandaki yağ kaynayınca hazırlanan çözelti düzenli aralıklarla eklenerek karıştırılmaya devam edilirken sabunlaşma reaksiyonu hızlandırılır. Yaklaşık 12 veya 16 saat boyunca kazandaki karışım kaynatılır. Bu sürenin sonunda sabunlaşma reaksiyonu sonlanır. Sabun toplanır ve daha soğumadan yarı sıvıyken kazandan alınıp kaplara konulur. Bıttım sabunları açık havada 3 gün boyunca bekletilir. Ortaya çıkan bıttım sabunları alınan yağlarla orantılıdır. Büyük kalıplar halinde elde edilen Siirt bıttım sabunu küçük dilimler halinde kesilerek tüketicilere sunulur. Yüzde yüz menengiç yağından imal edilmiştir. İnsan vücudunun temizliğinde birebir etkili olup insanları rahatlatan doğal ve hoş bir koku veren bu sabun vücuttaki bakteri ve mantar oluşumlarını engeller. Siirt bıttım sabunu İçeriğindeki menengiç yağı ile hoş ve ferah bir koku verir.

Saçlar İçin Mucize

Sağlıklı bir insan her gün 50 ila 100 arası saç teli döker. Bu sayı arasındaki kayıplar saç dökülmesi açısından normal kabul edilir ve bir problem teşkil etmez.  Ancak günde 150 ile 200 arası hatta daha fazla saç teli döküyorsanız bu saç dökülmesi sorununu yaşadığınız anlamına gelir. Belki bu konuda daha önce birçok yöntem denemiş ancak çözüme erişememiş olabilirsiniz. Sizlere son derece etkili bir yol daha olduğunu ve kullandığınız takdirde bu konuda yüzde yüz verim alacağınızı söyleyebiliriz.  İşte bu yol Siirt bıttım sabunudur. Bu adını, Siirt’te yetiştirilen aşılanmamış ağaçlarda meydana gelen yabani fıstık olan bıttımdan alır. Ekim- Kasım aylarında olgunlaşıp toparlanan bıttımlar yağ üretimi için dövülerek eziliyorlar. Sonucunda da her türlü sorununuza çözüm bulacak  menengiç yağı üretiliyor. Ve bu da bizim saçlarımızın problemlerini ortadan kaldıracak olan bıttım sabununun üretiminde kullanılıyor. Bıttım sabununun üretiminde başka en ufak bir katkı maddesi, veya kimyasal yoktur. Çünkü ev yapımı olarak üretilir.
Yorumlar - Yorum Yaz


https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr