SİPARİŞ: 0542 368 50 37
https://www.bittimsabunu.com.tr
Ürün ve Hizmetler
Site Haritası

Bıttım Sabunu

kendi üretimimiz olan bıttım sabunumuz

Bıttım sabunu bıttımdan yapılan bir sabun türüdür. Bıttım aslen bir bitkidir ve sabun da adını buradan almaktadır. Bıttım, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yetişmektedir. Menengiç yağından elde edilen bıttım, gerçek anlamda el yapımı olarak üretilmektedir. Bu nedenle sınırlı sayıda gerçek bıttım sabunu bulabilirsiniz.

Bıttım Sabununun Faydaları

Bıttım sabunu faydaları bir hayli fazladır. Çeşitli aktarlarda bu sabunu bulsanız da, gerçek olduğundan emin olmadan almamanız daha mantıklı olacaktır, zira sadece gerçek sabunun faydalarını görebilirsiniz. Bıttım sabunu faydaları şunlardır:

 • Varis hastalığına iyi gelir. Varislerinizi rahatlatmak, ağrılarınızı azaltmak için bu sabunu kullanabilirsiniz.
 • Sabunun vücudu rahatlatan bir yapısı vardır. Banyoda vücudunuz için kullanabilirsiniz.
 • Sabunun antiseptik etkisi olduğu için egzama hastalığına iyi gelmektedir.
 • Saçlarınız için de bıttım sabununu kullanabilirsiniz. Saçlardaki kepeklenme ve dökülme bu sabun sayesinde geçer. Beyaz saçlar bu sabun sayesinde zamanla koyulaşır ve güçleşir. Bu sabunu kullandıkça saçlarınızın zaman içinde daha parlak ve sağlıklı oluğuna şahit olabilirsiniz. Saç diplerinizdeki bakterilerden bu sayede kurtulabilirsiniz.
 • Vücudunuzun herhangi bir yerinde kaşıntı varsa bu sabunu kullanabilirsiniz. kaşıntılarınızın ve kabarıklıklarının geçtiğini göreceksiniz.
 • El yapımı ve tamamen doğaldır.
 • Sabunun yan etkisi olmadığı için gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Yan etkiden çok yarar göreceksiniz.

Bıttım Sabununun Kullanımı

Siirt bıttım sabunu kullanılışı şu şekillerde olabilir:

 • Saçlarınız için banyoda bu sabunu kullanmayı düşünüyorsanız sabunu iyice köpürterek saçlarınıza ve derinize uygulayın.  Saç diplerinize masaj yapabilirsiniz.
 • Saçlarınız için bıttım sabunu tercih ediyorsanız, buna ek olarak saç kremi ya da şampuan kullanmamanız gerekmektedir.
 • Siirt bıttım sabunu düzenli kullanılmalıdır. İstikrarlı sabun kullanımı fayda görmenizi sağlayacaktır.
 • Saçlarınızı her gün yıkayan biri iseniz, sabunu bir defa uygulamasınız. Saçlarınızı her gün yıkamıyorsanız iki üç günde bir bu sabunu uygulayabilirsiniz. Bu durum saçlarınızın kendi yağı ile de beslenmesini sağlayacak ve saçlarınızın daha sağlıklı olmasına neden olacaktır.
 • Duşta sabunu vücudunuz için kullanabilirsiniz. Tüm vücudunuzun arındığını hissedeceksiniz.

Bıttım Sabununun Yapılışı

Bıttım sabunu Siirt’te çok meşhurdur. Sabunun ham maddesi burada yetiştiği için sabun, Siirt ile bütünleşmiştir. Menengiç meyvesinden yapılan bıttım eylül ayı iç ve maksimum sonunda yetiştiği bahçelerden toplanır, yıkanır ve kurumaya bırakılır. En geç on gün kuruma işlemi sürer. Kuruyan bıttımlar daha sonra değirmene götürülüp burada öğütülür. Öğütme sonrasında ne çok sıcak ne de çok soğuk suda bıttım yoğrulur. Bu işlem hem uzun süren hem de zahmetli olan bir işlemdir. Bu yoğruma işlemi sonrasında bıttımlardan çıkan yağlar alınır ve kalan bıttımlar tekrar beklemeye alınır. Bıttımların tamamen süzülmesi gerekmektedir. Bu esnada bir kazana kaynar su hazırlanır. Su kaynamaya başlayınca bıttım yağları azar azar suya eklenir. Bu şekilde kaynayan su buharlaşır. Bu esnada alınan suyun bir kısmı bir kaba koyulur. Bu şekilde yağlı çözeltiden çıkan sular alınarak bu işleme bir süre devam edilir. Bir diğer kapta beş kg payet kostik karıştırılıp bir çözelti hazırlanır. Bu çözelti, kaynayan kazana yavaşça eklenir ve karıştırılır. Bu süreç de 12-16 saat sürmektedir. Sabunlaşma reaksiyonu tamamlandıktan sonra, ortaya çıkan bıttım sabunları üç gün dışarıda bekletilip soğutulur. Ardından soğuyan kalıplar dilimlenir ve satılmak üzere hazırlanır.

Bıttım sabunu satın al işlemi için aktarlardan ya da bazı online satış sitelerinden faydalanabilirsiniz. Bizzat Siirt’e gidip sabun alma durumunuz yok ise, orijinal ürünleri tercih etmelisiniz. Bu sabun mucizevi bir üründür. Doğal ürünle olan talep son zamanlarda artmıştır. Bu tür ürünler kozmetik ürünlerden çok daha faydalıdır ve düzenli kullanımda ciddi fayda sağlamaktadır. Özellikle cilt ve saç problemlerinizde bıttım sabunu kullanmanız sizin için çok faydalı olacaktır. Problemlerinizin nasıl ortadan katlığına siz de şaşıracaksınız. Bıttım sabunu satın al işlemi siz zor gelse de birçok yerde bu sabunu görebilirsiniz. Önemli olan sabunun gerçek olmasıdır. Gerçek sabunu yaşantınıza dahil etmeniz ve istikrarlı kullanmanız durumunda çok büyük faydasını göreceğinizden ve şikayetlerinizin azalacağından emin olabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece doğru sabunu bulmak ve düzenli olarak kullanmak. Böylece çözülmesinin mümkün olmadığını düşündüğünüz egzama ve varis gibi problemlerinizin çözüldüğüne şahit olabilirsiniz.


Yorumlar - Yorum Yaz


https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr