SİPARİŞ: 0542 368 50 37
https://www.bittimsabunu.com.tr
Ürün ve Hizmetler
Site Haritası

Güzelliğin Sırrı Menengiç

Güzelliğin Sırrı Menengiç
Güzellik denilince herkesin gözleri parıldıyor. Kim güzel olmak istemez ki? Özellikle kadınların güzelliğe olan zaafları insanları bir takım doğal ürünler aramaya itiyor. Güzelliğin bedelleri olduğunu düşüneneler de var. Doğal güzellikten yana olan da var. Güzelliğin sırrı her zaman doğal yollardan elde edilmelidir. Bunun da yolu doğal bir cilt bakımından geçiyor. Bıttım sabunu da güzellik ve doğallık denilince ön plana çıkıyor. Özellikle bitkisel doğal yöntemler arasında söylenen birçok ürün var. Fakat her maddeni kendine özgü faydaları ve kullanım yöntemleri var. Bazıları birçok yönden faydalı olabiliyor. İşte bıttım sabunu da bunlardan birisidir.

Bıttım Sabunu Nedir?
Bıttım sabunu Siirt ve Mardin illerinde üretilen ve halkın çoğunluğunun geçim kaynağını sağladığı bir sabundur. İçerisinde hiçbir katkı maddesi bulunmadan üretilmektedir. Güneydoğu Anadolu’da bol bol yetişen yabani yer fıstığı yani bıtom ağacının meyvesinden üretilmektedir. Halk arasında çerez olarak çitlembik olarak yenilmektedir. Menengiç adı da verilen meyvenin kahvesi de yapılmaktadır. Siirt bıttım sabunu ise aynı yemişin meyvesinden yapılan sabundur. Meyve kurutularak içerisindeki menengiç yani bıttım yağı ile sabun yapılmaktadır. İçerisine sadece sabun yapımında kullanılan özü oluşturan bir yağ yani menengiç, sabun olmasını sağlayan yoğun KOH çözeltisi yani odun külü kullanılmaktadır. Siirt ve Mardin’de bulabileceğiniz bıttım sabunu tamamen doğal şartlarda hiçbir makine değirmeden üretilmektedir.

Menengicin Cilt Güzelliğine Faydaları Nelerdir?
Bıttım sabunu tüm faydalarını özündeki menengiçten alıyor. Peki, bu menengiç nedir kısaca tanıtalım. Menengiç özellikle Mardin ve Siirt illerimizde yoğunlukla yetişmekte olan yer fıstığının meyvesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde Antep fıstığı ve yer fıstığı çok yetişiyor. Bunlar genelde aşılanarak tamamen çerez tüketimi için kullanılıyor. Bazıları ise farklı ağaç yapısından dolayı aşılanmıyor. Menengiç de aşılanmamış bir fıstık çeşidi. Yenilebilir bir lezzeti bulunuyor. Yaprak döken ve kırmızımsı morumsu bir meyvesi bulunan çalı türü bir ağaçtır. Yaklaşık 6-7 santim boyundadır. Bu tür yörelerde genelde Temmuz ayında çoğaltma işlemi yapılır. Siirt bıttım sabunu ise özellikle Siirt’te Menengicin yemiş olarak değil de sabun olarak tüketilmesiyle önem kazanıyor. Çok değerlidir ve yabani olarak anılmaz. Eylül ve ekim aylarında meyve toplamam işlemi yapılır. Halk arasında bıtom ve işlenmiş hali çitlembik olarak anılıyor. Yemiş olarak tüketilebiliyor. Mardin’de menengiç yemiş olarak tüketilse de daha çok menengiç kahvesi olarak tüketiliyor. Kahve, yemiş ve sabun olarak tüketilebilen menegicin özellikle cilt üzerinde birçok etkisi bulunuyor. İşte menengicin cilde etkileri:

 • İçerisinde yoğun miktarda antioksidan bulunmaktadır.
 • Antioksidanlar sayesinde cildin gevşeyen dokularını onarır.
 • Cilde elastikiyet kazandırır.
 • Bıttım sabunu faydaları ile daha sonradan cildin sarkmasını da engellemektedir.
 • Ciltte zamanla oluşan kırışıklıkları onarır.
 • İleride oluşacak kırışıklıkları engeller.
 • Fenolik bileşikleri barındırmaktadır.
 • Yağ içeriği olarak zengindir. Cildin doğal olarak beslenmesini sağlayarak cildi yıpranmalardan korur.
 • Besinsel lifler içererek cildi beslemektedir.
 • E ve B grubu vitaminler içermektedir.
 • E vitamininin en büyük etkilerinden biri cildi yenilemesidir. Cildi yenileyerek mükemmel bir görüntü kazandırır.
 • Vücutta oluşan çatlakları onarmada birebirdir.
 • Ayrıca basur gibi çatlaklara da iyi gelir. Basurun tedavisinde kullanılan sıcak oturma banyolarını Bıttım sabunu faydaları görerek de yapabilirsiniz.
 • Sabunlu ılık suda beklemek bıttım sabununun cilde faydalarını arttırıyor.
 • Doğal bir anti bakteriyeldir. Bu özelliği ile vücuda dışarıdan temas eden tüm mikrop ve bakterilerden vücudu arındırmaktadır.
 • Vücutta var olan kaşıntıları da giderebilmektedir. Bu yüzden her banyoda kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
 • Doğal bir yüz temizleyicidir. Her gece makyajınızı temizledikten sonra yüzünüzü bıttım sabunu ile yıkayarak uyuyabilirsiniz. Böylece parlak bir görüntüye kavuşabilirsiniz.
 • Menengiç hoş kokan bir meyvedir. Yağı doğal yollar ile çıkarıldığından kokusunu da temin etmektedir. Özellikle kırmızı meyvelerin kokusuna herkes hayrandır. Bıttım sabununu kullanarak hoş kokulu bir sabun kullanmış olursunuz. Bazı doğal sabunlar içerdiği yağa göre ağır kokabilmektedir. Menengiç burada da ön plana çıkmaktadır. Bıttım sabunu kullanarak ter kokusunu rahatlıkla önleyebilirsiniz.

Siirt’e ya da Mardin’e gittiğinizde hemen her noktada doğal ve gerçek bıttım sabunu satan bir dükkâna rastlayabilirsiniz. Fakat eğer gidemezseniz bu doğal ve gerçek olan bıttım sabunu bulamayacağınız anlamına gelmiyor. İnternetten kaliteli sitelerden menengiç özlü bıttım sabununu temin edebilirsiniz.


Yorumlar - Yorum Yaz


https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr