SİPARİŞ: 0542 368 50 37
https://www.bittimsabunu.com.tr
Ürün ve Hizmetler
Site Haritası

Bıttım Sabunu Saçların Bir Numaralı Dostu

Bıttım Sabunu Saçların Bir Numaralı Dostu

Bıttım ağacı güneydoğu Anadolu bölgesine ait bir ağaç çeşididir. Bu ağaçtan elde edilen sabuna da bıttım sabunu denir. Bıttım sabunu bu ağacın meyvesi olan fıstığının yağından yani menengiç yağından elde edilen bir sabun çeşididir. Sabunların çoğunluğunun olduğu gibi yeşil renkte olan bu sabunun diğer yeşil renkteki sabunlara göre rengi biraz daha koyudur. Bu sabunu yapan büyük fabrikalar görmek mümkünü değildir. Bu sabun Siirt ile Mardin illerinde üretilir ancak Siirt’te daha çok üretildiği için Siirt bıttım sabunu olarak anılır. Bununla birlikte Mardin’de de Siirt kadar olmasa da yaygın olarak imal edilir. Yalnız bu sabunu yapmak için büyük fabrikalar kurmak mümkün olmadığı için küçük imalathanelerde ve çoğunlukla da evlerde yapılır. Sivas ve Mardin’de hemen hemen her evde temizlik aracı olarak bıttım sabununu görmek mümkündür. Bununla birlikte yakın bir zamana kadar güneydoğu Anadolu bölgesi dışında pek tanınmayan bu sabun faydaları nedeniyle şimdi hemen hemen her bölgede bilinmektedir. Çoğu insan bu sabunu kullanarak derdine çare aramaktadır.Bu sabunun özellikle deri hastalıklarına da iyi geldiği bilinen bir gerçektir.

Bu ağacın meyvelerinden yapıldığı bilinen sabunun da güneydoğu Anadolu yöresine ait olduğu, diğer bölgelerde bilinmediği de bir gerçektir. Ancak iklim koşullarına ayak uydurabilirse yurdun diğer yerlerine de meyvelerinden faydalanıp sabun yapmak amacıyla dikileceği de bir gerçektir. Böylece Siirt’te bulunan bu ağacın yurt genelinde yoğun bir şekilde tüketilen sabuna yetmeyeceği görülmektedir.

  • Bıttım sabunu faydaları bakımından da yavaş yavaş yurt genelinde de adını duyurmaya başlamıştır.
  • Hemen hemen bütün yurt genelinde aktarlarda satılmaya başlanan bu sabun özellikle saç sorunu olan kişiler tarafından aktarlara yoğun olarak sorulmaktadır.
  • Bu nedenle de aktarlar bu sabunu müşterilerine tedarik etmek amacıyla dükkânlarında bulundurmaktadırlar.

Belki de ileriki tarihlerde bıttım sabunu için büyük fabrikalar açılacağı da bir gerçektir çünkü bu sabun hem cildi tazelemekte ve bakımını yapmakta, hem de saçlarda dökülmelere, kepeğe ve baş kaşınmalarına çok iyi gelmektedir. Ayrıca kafa derisini de yenileyerek kaşıntı, dökülme ve kepek problemine de çare olabilmektedir.

Bıttım Sabunu Saçların Dökülmesinde Fayda Sağlar Mı?

Siirt bıttım sabunu yukarıda da anlattığımız gibi saç dökülmelerine iyi gelmektedir. Bunun yanında saç dökülmesini de tamamen durdurmaktadır. Ayrıca bu sabun devamlı ve belli zamanlarda kullanıldığında saç beyazlamasına da çare olabilmektedir. Saç beyazlamasını önlediği gibi, beyazlayan saçların da bu sabunla sık sık yıkanması sonucunda eski rengine yavaş yavaş döndüğü görülmüştür. Kepek ise insanların baş dertlerinden birisidir. Ceket veya gömleğin üzerine dökülen kepek kötü bir görünüm arz ettiği gibi, kafa derisine de yapışarak saç köklerinin hava almasını önler. Hava almayan saç kökleri ise zamanla güçsüzleşir ve zamanla da tamamen kurur. Bu da kelliğe neden olan sebeplerden birisidir. Bıttım sabunu ile yıkanan saçlarda kepek sorunu kalmayacağı gibi kepeğin yapıştığı kafa derisi de temizleneceğinden saç köklerinin rahatlıkla hava alması sağlanır. Bu nedenle de saçlar kuvvetlendiği gibi dökülme riski de oldukça azalır. Sağlıklı saçlara kavuşan kişilerin bu sayede kendilerine güvenleri de gelir. Pırıl pırıl saçları olmasını herkesin isteyeceğini düşünürsek bu sabunu kullanmalarını tavsiye etmemiz kadar normal bir şey olamaz. Bu sabunları bulmak için ise Siirt’e kadar gitmenize de gerek yoktur. En yakınınızdaki aktarlara bu sabunu sormanız yeterli olacaktır. Eğer aktarınız bu sabundan haberdar değilse hemen ona bu sabundan getirtmesi gerektiğini söyleyiniz. Sizin sayenizde o aktardan alışveriş yapanlar da bus sabunla tanışacaklar ve size teşekkür edeceklerdir.  Bıttım sabunu faydaları saymakla bitmez ancak insanların en önem verdikleri dış görünüm olunca saçları dökülen veya sağlıksız birisinin saçlarını düşünmesi kadar doğal bir şey olamaz. Bu nedenle de insanlar saçlarının daha parlak ve daha güzel görünmesi için her çareye başvururlar. Hatta büyük bir zahmete girerek bir tür ameliyat olan saç ektirme işlemine bile girebilirler. İnsanların saçları için büyük meblağdaki paraları bile verebilecekleri bir ortamda bıttım sabunu ile yıkanan saçların korunduğu, saç çıkaramasa bile mevcut saçları sağlıklı hale getirdiği bilinmektedir. Bu nedenle de insanlar bu sabunu aramakta ve kullanmaktadırlar. Böylece bu sabunu kullanarak sıkıntılarına da çare aramaktadır.


Yorumlar - Yorum Yaz


https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr