SİPARİŞ: 0542 368 50 37
https://www.bittimsabunu.com.tr
Ürün ve Hizmetler
Site Haritası

Arınmış Bir Cilt İçin Bıttım Sabunu

Arınmış Bir Cilt İçin Bıttım Sabunu

Sabun en önemli temizlik ve hijyen ürünlerinden biridir. Hatta sabunsuz yapılan bir temizlik gerçek bir temizlikten sayılmamaktadır. Bu sebeple sabun üretimi oldukça fazlalaşmıştır ve sabunsuz bir eve rastlama ihtimali neredeyse sıfıra yakındır. Günümüzde organik alanlara ilgi arttıkça organik her şey de revaçta olmaya başlamıştır. Her şeyin organiğinin bulunduğu böyle bir ortam da elbette ki bıttım sabunu da bulunacaktı. Tamamen bitkilerden üretilen ve el yapımı özelliği taşıyan bir üretim sürecinden geçen bıttım sabunu çok fazla ilgi görmektedir. Bunun nedeni elbette doğallığı ve içerisinde kesinlikle hiçbir kimyasal katkı maddesi bulundurmamasından kaynaklanmakta. Zira bu zamanlarda artık her şey içeriğinde en az on katkı maddesi barındırmakta ve neredeyse cildimiz doğal olan hiçbir şeye temas etmemektedir. Bu durum oldukça sıkıntılıdır çünkü sürekli kimyasal yani katkı maddesi kullanımı cildimizde ve hatta sağlığımızda genel olarak çok ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Ayrıca ne kadar istesek de tüm kişisel temizlik ürünleri bu zararlı kimyasalları içerdiği için bir türlü tam anlamı ile temizlenememekte ve her defasında daha fazla miktarda kimyasala maruz kalmaktayız. Bu durum elbette büyük sıkıntı yaratmakta ve özellikle cilt problemlerinin neredeyse her türüne rastlayabilmekte ve maalesef buna şaşıramamaktayız.

Cilt Sağlığı İçin Bıttım Sabunu

Cildimiz için bıttım sabunu faydaları üzerine bahsetmeden önce bıttımdan bahsedelim. Siirt bıttım sabunu da denen bu doğal sabun, çoğunlukla Siirt yöresinde üretilir dersek sanırım şaşırtıcı bir bilgi olmaz. Burada yetişen bıttım ağacından toplanan bıttım meyvesi aynı zamanda kahve yapımında da kullanılmaktadır. Menengiç de denilen bıttım bitkisine çitlembik de karıştırılarak elde edilen bıttım sabunu ham maddesi, öncelikle yıkanıp yoğurularak sonrasında ise koh çözeltisi (kül) ile karıştırılıp kaynatılarak yağı çıkartılır ve bu yağ soğumaya bırakılarak bıttım sabunu elde edilir. Burada iki cümlede anlatmış olabiliriz fakat bu yıkama, kaynatma ve soğuma süreleri yaklaşık iki üç gün sürebilmektedir. Oldukça zahmetli ve zor bir sürecin sonunda elde edilen bıttım sabunu, sağlıklı olmasının yanında bu özelliği ile de oldukça değerlidir. Siirt bıttım sabunu artık her yerde satılmakta hatta isteyenler için internetten de satışı yapılabilmektedir. Şimdi gelelim bıttım sabunu faydalarına. Cildimizi her daim temiz tutmak oldukça önemli bir mevzudur. Zira hem bizi hem de çevremizi etkileme kapasitesine sahiptir. Cilt ve vücut temizliği için kullandığımız sabunların içerisinde bulunan kimyasallar temizlerken cildimizin aynı derecede hatta belki daha da fazla zarar görmesine yol açmaktadırlar. Sürekli katkı maddeli sabun kullanımı cildimizi oldukça büyük rahatsızlıklara zemin hazırlamaktadır. Cildimizin nefes almasını sağlayan gözenekler tıkanmaya, bu nefessizlik de gittikçe ciddi bir ivme izleyen hastalıklara dönüşür. Bıttım sabunu faydaları burada devreye girmekte doğal içerikli yapısı ile tüm bu tıkanıklıkları açarak cildimize derin bir nefes aldırmaktadır. Bıttım sabununun iyi geldiği cilt problemlerini şöyle sıralarsak sağlığımız için ne kadar faydalı olduğunu anlamış oluruz:

  • Cildimizde ve saç derisindeki sedef hastalığına
  • Egzamalara
  • Aktif sivilcelere ve yeni sivilce oluşumlarına
  • Ciltte sivilce ya da türlü nedenler ile meydana gelmiş lekelere
  • Varis sahibi kişilerin varisli yerlerinin ferahlamasına ve varis ağrılarında azalmaya
  • Her türlü kaşıntıya
  • Yüzdeki ve tüm ciltteki gözeneklerin açılmasına ve buna bağlı olarak cildin ve sizlerin rahatlamasına

Bıttım sabunu cildimizin yanı sıra saçlarımıza ve genel olarak vücut sağlımız için gereklidir. Çünkü dediğimiz gibi yapılışı sırasında hiçbir katkı maddesi ve kimyasal kullanılmamakta ve tamamen insan gücü ile yapılmaktadır. Dolayısı ile de hiçbir yan etkisi yoktur. Bazı kişiler bu duruma biraz tedbirli yaklaşabilir, zarar görebileceklerini düşünebilirler. Bunun nedeni kimyasal içerikli tüm ürünlerin bize alıştırılması ve doğalın anlamının değişmesidir. Doğal yani organik olduğu söylenen birçok ürünün arkasında yazan içindekiler bölümüne göz attığınızda doğal olan hiçbir şey görememektesiniz. Bu durum oldukça can sıkıcıdır. Çünkü bize zarar veren ürünleri isteyerek alıyoruz ve memnun kalıyoruz. Fakat artık günümüzde doğal ürünler daha çok ilgi görmeye başladı ki bıttım sabunu kullanımının artması da bunu gösteriyor. Tüm insanlar hayatları boyunca kullandıkları kimyasallardan kurtulmak için doğal ürünler kullanmak istiyorlar. Doğal bıttım sabunları da bizlere bu imkanı vererek, yaşamımızı daha sağlıklı hale getirmemize yardımcı oluyorlar.


Yorumlar - Yorum Yaz


https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr
https://www.bittimsabunu.com.tr